Wyrok NSA z dnia 6 października 2021 r., sygn. III OSK 4717/21
Dla ustalenia przesłanki "wychowała" nie można wprowadzać sprecyzowanych ram czasowych, ale w każdym konkretnym przypadku należy ustalać, czy czynności podejmowane względem dziecka przez matkę doprowadziły do jego wychowania, czyli do doprowadzenia własnym działaniem do względnej samodzielności w jego bieżącym funkcjonowaniu, czy też z uwagi na wiek dziecka ten proces nie został zakończony, lub też z uwagi na wiek dziecka, w którym matka rozpoczęła dopiero wykonywanie tych czynności nie można przyjąć, że spełniła przesłankę wychowania, gdyż ze względu na długość okresu opieki sprawowanej przez inną osobę dziecko zostało wychowane przez te osobę (art. 3 ust. 1 pkt 1 u.r.ś.u.).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie: Sędzia NSA Rafał Stasikowski (spr.) Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 6 października 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 2506/19 w sprawie ze skargi E.J. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia [...] września 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 września 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 2506/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E.J. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zaskarżonym aktem Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych utrzymał w mocy swoją decyzję z [...] lipca 2019 r. o odmowie przyznania E.J., zwanej dalej "Skarżącą", rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (zwanego dalej "świadczeniem").
Uzasadniając rozstrzygnięcie organ wskazał, że świadczenie można przyznać matce, która spełnia łącznie warunki wymienione w art. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz.U. poz. 303).