Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2020 r., sygn. II OSK 1585/18

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędziowie sędzia NSA Teresa Zyglewska sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 listopada 2017 r., sygn. akt II SA/Kr 1035/17 w sprawie ze skargi K. T. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] maja 2017 r., znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 8 listopada 2017 r., sygn. akt II SA/Kr 1035/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. T. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z [...] maja 2017 r., nr [...], w przedmiocie nakazu rozbiórki budynku (o wym. ok. 4,8 m x 7,0 m i wysokości ok. 4 m) zlokalizowanego na działce nr [...] w m. R., gm. Z., oddalił skargę.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyła K. T., zaskarżając go w całości.

Zaskarżonemu wyrokowi, na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 z późn. zm.) zarzucono:

1. naruszenie przepisów postępowania, tj. art. 145 § 1 pkt 1 lit. b p.p.s.a. poprzez jego niezastosowanie pomimo istniejącej ku temu przesłance w postaci naruszenia przy wydawaniu zaskarżonej decyzji administracyjnej przepisów art. 10, 28 i 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), przejawiającego się w odstąpieniu od realizacji ciążącego na organie obowiązku ustalenia zakresu podmiotowego postępowania administracyjnego i prowadzeniu postępowania bez udziału osoby, której przysługiwał status strony, przy czym powyższe uchybienie stanowi naruszenie prawa dające podstawę do wznowienia postępowania, ponadto mogło mieć wpływ na wynik sprawy, bowiem M. B. był osobą, która dokonywała zgłoszenia zamiaru budowy obiektu budowlanego na działce nr [...] w miejscowości R., gmina Z. i w związku z tym mógł mieć wiedzę o istotnych dla sprawy okolicznościach, zaś pozbawienie go udziału w postępowaniu uniemożliwiło organowi poznanie jego stanowiska i wiadomości w tym przedmiocie, jednocześnie pozyskanie przez organ ww. informacji mogłyby doprowadzić organ do poczynienia innych ustaleń, a w konsekwencji - do wydania odmiennego rozstrzygnięcia sprawy,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00