Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2020 r., sygn. I OSK 1311/20
Nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. S.A. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 października 2019 r. sygn. akt II SA/Kr 656/19 w sprawie ze skargi T. S.A. z siedzibą w K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2019 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia nieruchomości 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz poprzedzającą go decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2019 r., a także decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [...] stycznia 2019 r., znak [...], 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz T. S.A. z siedzibą w K. kwotę 1154 (jeden tysiąc sto pięćdziesiąt cztery) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 16 października 2019 r. oddalił skargę T. S.A. w K. na decyzję Wojewody [...] z [...] kwietnia 2019 r. w przedmiocie odmowy udostępnienia nieruchomości.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Decyzją z [...] stycznia 2019 r. Prezydent Miasta K. orzekł o odmowie zobowiązania A.R., właściciela nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...], obręb [...], jedn. ewid. K., do udostępnienia stronie skarżącej nieruchomości na okres 6 miesięcy w celu przeprowadzenia czynności związanych z remontem odcinka linii elektroenergetycznej 110 kV relacji [...] i umorzył postępowanie w sprawie udzielenia zezwolenia na niezwłoczne zajęcie tej nieruchomości z nadaniem tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu wskazał, że zaplanowane prace miały na celu dostosowanie linii do zwiększonej obciążalności przewodów fazowych przez pracę w temperaturze +80°C oraz poprawę stanu technicznego infrastruktury elektroenergetycznej poprzez wymianę lub naprawę uszkodzonych elementów konstrukcji linii przez wymianę istniejącego przewodu odgromowego na nowy przewód OPGW, wzmocnienie i wymianę części konstrukcji słupów, wymianę izolacji, naprawę uziemień i fundamentów oraz malowanie konstrukcji słupów. W ocenie organu powyższe prace wykraczają poza definicję ustawową remontu i stanowią przebudowę sieci.