Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 października 2019 r., sygn. II SA/Kr 656/19
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Nawara-Dubiel Sędziowie : WSA Krystyna Daniel WSA Małgorzata Łoboz (spr.) Protokolant : starszy referent sądowy Katarzyna Krawczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2019 r. sprawy ze skargi [...] S.A. w K. na decyzję Wojewody [...] z dnia 8 kwietnia 2019 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 16 stycznia 2019 r. znak: [...] Prezydent Miasta K. orzekł: w pkt 1 - o odmowie zobowiązania A. W. właściciela nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...], obręb [...], jedn. ewid. [...] do udostępnienia spółce [...] S.A. z siedzibą w K. ww. nieruchomości na okres 6 miesięcy w celu przeprowadzenia czynności związanych z remontem odcinka linii elektroenergetycznej 110 kV relacji [...], położonej na wskazanej wyżej nieruchomości; w pkt 2 - o umorzeniu postępowania w sprawie udzielenia na podstawie art. 124 ust. 1a ustawy o gospodarce nieruchomościami zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...], obr. [...], jedn. ewid. [...] wraz z nadaniem tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu swojej decyzji organ I instancji wskazał, że w przedmiotowej sprawie nie zostały spełnione, wymagane art. 124b u.g.n. przesłanki do wydania decyzji zobowiązującej A. W. do udostępnienia spółce [...] S.A. z siedzibą w K. nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...] obr. [...] jedn. ewid. [...] w celu przeprowadzenia czynności związanych z remontem odcinka linii elektroenergetycznej 110 kV relacji [...], położonej na wskazanej wyżej nieruchomości. W związku z tym należało odmówić wnioskowi spółki [...] S.A. z siedzibą w K. z dnia 27 września 2018 r. Na podstawie przedłożonych do akt sprawy dokumentów organ I instancji stwierdził, że celem realizowanego przedsięwzięcia jest dostosowanie linii 110 kV relacji [...] do zwiększonej obciążalności przewodów fazowych poprzez pracę w temperaturze +80°C oraz poprawę stanu technicznego infrastruktury elektroenergetycznej poprzez wymianę lub naprawę uszkodzonych elementów konstrukcji linii. Wnioskodawca wyjaśnił także, iż w ramach ww. prac nastąpi wymiana istniejącego przewodu odgromowego na nowy przewód OPGW, wzmocnienie i wymiana części konstrukcji słupów, wymiana izolacji, naprawa uziemień i fundamentów, malowanie konstrukcji słupów. Jak wynika natomiast z pism kierowanych do A. W. , właściciela przedmiotowej działki, w ramach prac nastąpi wymiana istniejącego przewodu odgromowego na nowy przewód OPGW 72J. Wnioskodawca odnosząc się do rozbieżności w opisie ww. przewodów oraz różnic pomiędzy istniejącym przewodem odgromowym a przewodem OPGW 72J wyjaśnił, iż w ramach ww. prac nastąpi wymiana istniejącego przewodu odgromowego stalowo-aluminiowego (AFL) na nowy przewód OPGW posiadający 72 włókna światłowodowe, który oprócz ochrony linii elektroenergetycznej przed wyładowaniami atmosferycznymi pozwoli na uruchomienie komunikacji pomiędzy stacjami elektroenergetycznymi dla wnioskodawcy. Dodatkowo wyjaśniono, iż "konstrukcja wsporcza" posadowiona na działce nr [...] wymaga podwyższenia o 5 metrów, które polegać będzie na "wstawieniu dodatkowego niezbieżnego członu trzonu o wysokości 5 metrów, powyżej dolnego członu słupa."