Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2020 r., sygn. I OSK 568/19

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 października 2018 r. sygn. akt II SA/Po 698/18 w sprawie ze skargi R. K. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] maja 2018 r., nr [...] w przedmiocie kary nagany 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od R. K. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 17 października 2018 r., sygn. akt II SA/Po 698/18 oddalił skargę R. K. (dalej: "skarżący") na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z [...] maja 2018 r., nr [...] w przedmiocie kary nagany.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji podał, że 22 grudnia 2017 r. do Komendanta Miejskiego Policji w [...] z Wydziału Kontroli Komendy Wojewódzkiej Policji w [...] wpłynęło pismo [...], którego załącznik stanowiła korespondencja skarżącego - funkcjonariusza z Wydziału Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w [...], adresowana do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. W treści swojej korespondencji skarżący opisał okoliczności zdarzenie z [...] lipca 2017 r., jakie miało miejsce w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w [...]. Wskazał, że około godziny 9:00-10:00, w trakcie pełnienia służby, do pokoju socjalnego, w którym przebywał, wszedł podinsp. R. P. - Zastępca Naczelnika Wydziału Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w [...] i doszło między nimi do wymiany zdań na temat hymnu Polski. Następnie skarżący nie miał już kontaktu z przełożonym, dopiero koło godziny 14:00, idąc korytarzem Wydziału, usłyszał podniesiony głos podinsp. R. P., który dochodził z pokoju Naczelnika Wydziału. Skarżący usłyszał, jak podinspektor użył obraźliwych określeń prawdopodobnie wobec jego osoby. Po chwili z pokoju wyszli Naczelnik Wydziału Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w [...] podinsp. A. N. i podinsp. R. P. Zastępca Naczelnika tegoż Wydziału. Skarżący oznajmił podinsp. R. P., że słyszał co ten powiedział i zapewne ta wypowiedź dotyczyła jego osoby. Oświadczył, że nie wolno obrażać podwładnego takimi słowami. Podinsp. R. P. zwrócił się bezpośrednio do skarżącego, mówiąc podniesionym głosem, pełnym nienawiści i pogardy, używając obraźliwych wobec niego określeń. Świadkami zdarzenia byli: podinsp. A. N., asp. szt. J. S., asp. szt. S. C., asp. A. S..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00