Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 października 2018 r., sygn. II SA/Po 698/18
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2018 r. sprawy ze skargi R. K. na orzeczenie Komendanta Policji z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary nagany oddala skargę
Uzasadnienie
Komendant Policji orzeczeniem nr [...] z dnia [...] maja 2018 r. na podstawie art. 135 n ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji (Dz. U. z 2017, poz. 2067 z późn. zmianami, dalej u.p.) po rozpatrzeniu odwołania asp. szt. R. K. (dalej jako strona lub skarżący lub obwiniony), reprezentowanego przez adwokata M. W., utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie dyscyplinarne nr [...] Komendanta Miejskiego Policji w P. z dnia [...] kwietnia 2018 roku o stwierdzeniu winy policjanta w zakresie zarzucanego mu naruszenia dyscypliny służbowej i wymierzeniu kary nagany, obwinionemu o to, że w dniu 27 listopada 2017 roku w P. nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku służbowego w ten sposób, że pomijając drogę służbową wysłał Pocztą Polską pismo dot. postępowania dyscyplinarnego [...] prowadzonego wobec podinsp. R. P. do Pana Mariusza Błaszczaka Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, czym naruszył przepis § 1 pkt. 5 i § 4 Zarządzenia [...] Komendanta Głównego Policji z dnia 16 grudnia 2013 roku w sprawie funkcjonowania organizacji hierarchicznej w Policji, tj. o czyn z art. 132 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji.
Rozstrzygnięcia zapadły w następującym stanie faktycznym sprawy.
W dniu 22 grudnia 2017 roku do Komendanta Miejskiego Policji w P. z Wydziału Kontroli Komendy Policji wpłynęło pismo [...] którego załącznik stanowiła korespondencja asp. Szt. R. K. z Wydziału Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w P., adresowana do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka. W treści swojej korespondencji policjant opisał okoliczności zdarzenia z dnia 13 lipca 2017 roku jakie miało miejsce w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w P.. Skarżący wskazał, że około godziny 9:00-10:00 w trakcie pełnienia służby do pokoju socjalnego w którym przebywał wszedł podinsp. R. P. Zastępca Naczelnika Wydziału Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w P., który był wzburzony i pobudzony. Doszło do wymiany zdań na temat hymnu Polski. Następnie skarżący nie miał już kontaktu z przełożonym, dopiero koło godziny 14:00 idąc korytarzem Wydziału usłyszał podniesiony głos podinsp. R. P., który dochodził z pokoju Naczelnika Wydziału. Skarżący usłyszał, jak podinspektor użył obraźliwych określeń prawdopodobnie wobec jego osoby. Po chwili z pokoju wyszli Naczelnik Wydziału Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w P. podinsp. A. N. i podinsp. R. P. Zastępca Naczelnika tegoż wydziału. Skarżący zwrócił się do podinsp. P. oznajmiając mu, że słyszał co powiedział i zapewne ta wypowiedź dotyczyła jego osoby. Powiedział, że nie wolno obrażać podwładnego takimi słowami. Podinsp. R. P. był nadal pobudzony i zdenerwowany. Zwrócił się bezpośrednio do asp. szt. R. K. mówiąc podniesionym głosem, pełnym nienawiści i pogardy używając obraźliwych wobec skarżącego określeń. Policjant nie mógł uwierzyć w to co słyszał, że przełożony posiadający wysoki stopień oficerski i piastujący takie stanowisko, mówi tego typu językiem do podwładnego, który jest na służbie. Świadkami zdarzenia byli: podinsp. A. N., asp. szt. J. S., asp. szt. S. C., asp. A. S..
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right