Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2020 r., sygn. II OSK 2349/19
Rozwiązanie przyjęte w art. 56 ust. 2 ustawy o obywatelstwie polskim otwiera drogę do odejścia od formalnej teorii dowodów przez przyjęcie ustalenia istotnych okoliczności potwierdzenia obywatelstwa polskiego na innych dowodach od dokumentu urzędowego aktu urodzenia. W związku z tym określona w art. 56 ust. 2 ustawy o obywatelstwie polskim „trudna do przezwyciężenia przeszkoda” nie zachodzi w sytuacji, gdy wnioskodawca nie wykazał, że nie mógł odtworzyć na podstawie ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego lub ustalić przed sądem aktu urodzenia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 marca 2019 r. sygn. akt IV SA/Wa 3156/18 w sprawie ze skargi G. H. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 września 2018 r. nr ... w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz G. H. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 marca 2019 r., sygn. akt IV SA/Wa 3156/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi G. H. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 września 2018 r. nr ... w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał, że u podstaw zaskarżonej decyzji legło przede wszystkim stwierdzenie, że wyłącznym dowodem na okoliczność nabycia przez skarżącą obywatelstwa polskiego po S. i R. (nazwisko rodowe U.) - małżonkach D., może być tylko akt jej urodzenia.