Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2020 r., sygn. I FSK 315/18

Ze zwolnienia z VAT korzystają usługi zarządzania pożyczkami przez pożyczkodawcę. Po cesji wierzytelności pożyczkowej pożyczkodawca może świadczyć usługi zarządzania tą wierzytelnością, ale wykonywane usługi nie korzystają już ze zwolnienia z VAT.

Monitor Księgowego nr 3/2021

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. [...] S.A. z siedzibą w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 lipca 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 2118/16 w sprawie ze skargi C. [...] S.A. z siedzibą w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 marca 2016 r. nr IPPP2/4512-7/16-2/MMa w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu I instancji.

1.1. Wyrokiem z 24 lipca 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 2118/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę C. S. S.A. z siedzibą w O. (dalej: wnioskodawca, skarżąca, spółka, strona) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej organ) z 8 marca 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (ww. wyrok oraz inne orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu opublikowane zostały w bazie internetowej NSA: www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

2. Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

2.1. Skarżąca złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług, w którym wskazała, że przedmiotem jej działalności jest w szczególności świadczenie usług finansowych polegających na udzielaniu pożyczek, za co otrzymuje od pożyczkobiorców wynagrodzenie z tytułu udzielenia, bądź udzielenia i obsługi tych pożyczek. W związku z potrzebą dalszego rozwoju oraz pozyskania finansowania, a także uporządkowania struktury posiadanych aktywów, wierzytelności skarżącej z określonych portfeli udzielonych pożyczek zostały przeniesione z jej majątku i obecnie znajdują się w majątku innego podmiotu - nowego wierzyciela. Z uwagi jednak na posiadane zasoby (infrastruktura techniczna, personel oraz kompetencje) skarżąca zamierza podpisać umowę dotyczącą zarządzania wierzytelnościami z tytułu udzielonych przez siebie pożyczek znajdujących się w majątku nowego wierzyciela. Z tego tytułu otrzyma od niego wynagrodzenie za zarządzanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00