Wyrok NSA z dnia 1 września 2017 r., sygn. I FSK 2056/15
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 1 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 lipca 2015 r. sygn. akt I SA/Po 312/15 w sprawie ze skargi E. Sp. z o. o. Sp. k. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 2 lipca 2015 r. sygn. akt I SA/Po 312/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu ("WSA") uchylił skierowaną do Skarżącej - E. sp. z o.o. sp. k. w P. ("Spółka"), interpretację indywidualną Ministra Finansów z 10 października 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
WSA wskazał, iż opisując zdarzenie przyszłe we wniosku o wydanie interpretacji Spółka podała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek osobom fizycznym poza systemem bankowym. Planuje zaś dywersyfikację swoich produktów zamierzając udzielać pożyczek wyłącznie osobom fizycznym ("konsumentom") w oparciu o przepisy ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. Nr 126, poz. 715 ze zm.). Będą to pożyczki krótkoterminowe o ograniczonej kwocie, udzielane w formie bezgotówkowej (przelew na rachunek bankowy). Umowy pożyczki zawierane będą wyłącznie przez Internet i tak też głównie będą składane wnioski o ich udzielenie, choć można będzie złożyć wniosek w siedzibie Spółki. Przez Internet trafią do konsumenta umowa i inne dokumenty. Treść umowy pożyczki oparta będzie o Ramową Umowę Pożyczki Pieniężnej ("RUPP"). Umowa będzie przewidywać pobór opłat i kosztów związanych z pożyczkami, tj. (a) jednokrotną opłatę rejestracyjną; (b) prowizję za udzielenie pożyczki; (c) prowizję za przedłużenie terminu spłaty pożyczki; (d) prowizję za podwyższenie kwoty pożyczki; (e) dodatkowe opłaty poza prowizjami (§ 8 ust. 1 RUPP), czyli odsetki za opóźnienie w spłacie należności, koszty wezwania do zapłaty, opłata za wysłanie pisemnego wezwania do zapłaty, opłata za przesłanie wezwania SMS-em lub mailem, opłata za telefoniczne wezwanie do zapłaty; (f) opłata za windykację terenową (§ 8 ust. 13 RUPP). Dodatkowo w przyszłości będą pobierane opłaty za zawarcie umów mających na celu spłatę zadłużenia konsumenta zalegającego w spłacie dotychczasowych pożyczek.