Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2020 r., sygn. I FSK 2037/17

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Ewa Rojek, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 września 2017r. sygn. akt I SA/Łd 611/17 w sprawie ze skargi E. W. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu I instancji.

1.1. Wyrokiem z 7 września 2017 r., sygn. akt I SA/Łd 611/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu skargi E. W. (dalej skarżący, wnioskodawca) uchylił interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z 27 lutego 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

2.1. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług skarżący przedstawił następujące zdarzenie przyszłe.

Skarżący podał, że w 1995 r., na podstawie umowy sprzedaży, nabył nieruchomość gruntową. Obecnie ta nieruchomość składa się z dwóch działek ewidencyjnych gruntu. Mając na względzie wielkość jednej z nich (0,8084 ha) oraz aktualną sytuację rynkową, skarżący postanowił o podziale tej działki na mniejsze działki.

Skarżący wyjaśnił, że działki, których dotyczy wniosek nie są i nie były w przeszłości, tj. w czasie, gdy tworzyły jedną całość, zabudowane, uzbrojone, ogrodzone, ani wykorzystywane w żaden komercyjny sposób (np. oddane w najem, dzierżawę). Działki te są składnikiem majątku osobistego skarżącego, który do 2011r. je uprawiał. Skarżący podkreślił, że na działkach, których dotyczy wniosek, nie poczynił oraz nie czyni żadnych nakładów inwestycyjnych. Działki powstałe w drodze podziału, będą stanowiły całość gospodarczą wraz z przylegającymi do niej działkami, stanowiącymi własność innego podatnika. Skarżący podał także, że działki powstałe w drodze podziału będą posiadały dostęp do drogi publicznej przez inne działki, w tym przez działkę będącą jego własnością, które będą stanowić w przyszłości drogę wewnętrzną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00