Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2020 r., sygn. I FSK 1736/15

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 3 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 388/15 w sprawie ze skargi Gminy X. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 listopada 2014 r. nr ITPP1/443-966/14/MN w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od Gminy X. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z dnia 3 czerwca 2015 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 388/15 ze skargi Gminy X. (dalej: Gmina) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 listopada 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd podał, że we wniosku z dnia 18 sierpnia 2014 r. (data wpływu do organu) o wydanie interpretacji indywidualnej Gmina wskazała, iż: - jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT; - w latach 2009-2010 zrealizowała projekt, który obejmował remont/adaptacje budowlane i wyposażenie świetlic wiejskich w K., B., N. i W. (dalej: świetlice wiejskie); - w związku z tym projektem poniosła wydatki, ale nie odliczyła podatku naliczonego z tego tytułu; - obecnie opisane świetlice użytkuje Gminny Ośrodek Kultury w W. (dalej: GOK) na podstawie bezpłatnego użyczenia; - Gmina rozważa jednak zmianę formy zarządzania majątkiem gminnym i oddanie tychże świetlic w odpłatne używanie na podstawie umowy dzierżawy lub najmu, co miałoby się przyczynić do usprawnienia i lepszego wykorzystania składników majątkowych; - w szczególności analizuje zmianę formy umowy na dzierżawę z zastosowaniem stawki czynszu na poziomie kilkuset złotych rocznie ze względu na charakter i cel działalności GOK; - GOK jest bowiem instytucją kultury działającą na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00