Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. II OSK 2831/18

Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo

Dnia 20 listopada 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia del. WSA Tomasz Świstak po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2019 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. W. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 30 maja 2018 r. sygn. akt II SA/Bk 154/18 w sprawie ze skargi Z. W. P. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] stycznia 2018 r., nr [...] w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych oraz zobowiązania do przedłożenia określonych dokumentów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 maja 2018 r., sygn. akt II SA/Bk 154/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej jako: WSA) w Białymstoku oddalił skargę Z. P. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] (PWINB) z dnia [...] stycznia 2018 r., nr [...], w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych oraz zobowiązania do przedłożenia określonych dokumentów. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, w dniu 15 listopada 2017 r. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] (PINB) wpłynęło pismo Wójta Gminy [...] interwencyjne w związku z nielegalną budową zbiornika odpadów na działce nr [...], obręb W., gm. S..

W wyroku przytoczono dalej, że podczas kontroli ustalono, że na przedmiotowej działce wybudowany jest zbiornik ziemny o wym. 69,00 x 42,00 m (korona) i 44,00 x 33,00 m (dno zbiornika). Głębokość zbiornika wynosi 4,50 - 5,00 m, jego skarpy i dno wyłożone są geomembraną zgrzewaną na gorąco, zbiornik został ogrodzony. Uczestniczący w kontroli inwestor - Z. W. P. - oświadczył, że o pozwolenie na budowę nie ubiegał się, ponieważ uzyskał informację od Dyrektora Wydziału [...] Starostwa Powiatowego w S., że na budowę przedmiotowego obiektu nie jest wymagane pozwolenie na budowę ani zgłoszenie. Zbiornik został wykonany na przełomie października i listopada 2017 r. i docelowo ma służyć do magazynowania nawozu płynnego (tzw. pofermentu) w okresie od grudnia do końca lutego, ponieważ w tych miesiącach nie można wywozić go na pola.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00