Wyrok NSA z dnia 10 września 2019 r., sygn. II OSK 3014/18
Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj /spr./ Sędziowie sędzia NSA Teresa Zyglewska sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 10 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych E. G. oraz M.M. i B. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 lipca 2018 r. sygn. akt II SA/Wr 119/18 w sprawie ze skarg E. G. oraz M. M. i B. M. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargi kasacyjne.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, wyrokiem z dnia 11 lipca 2018r., sygn. akt II SA/Wr 119/18, po rozpoznaniu skarg E. G., M. M. i B. M. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] grudnia 2017r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki części zadaszenia oraz wykonania systemu odwodnienia połaci dachu budynku mieszkalnego z częścią usługową, oddalił w całości skargę E. G. (pkt I wyroku) i oddalił skargę M. M. i B. M. (pkt II).
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...], decyzją z dnia [...] października 2017r. nr [...] nakazał M. M. i B. M. wykonanie następujących robót budowlanych w celu doprowadzenia zrealizowanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem: 1) rozbiórkę części zadaszenia w formie wiaty wraz z konstrukcją wsporczą związanej z budynkiem mieszkalnym z częścią usługową, która stanowi wydłużenie okapu istniejącego dachu ww. budynku w taki sposób, aby odległość przedmiotowego okapu wraz z konstrukcją wsporczą od granicy z sąsiednią działką budowlaną była nie mniejsza niż 1,5m, licząc od końca okapu - zgodnie z § 12 ust. 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - z zachowaniem bezpieczeństwa konstrukcji i zgodnie z zasadami sztuki budowlanej; 2) wykonanie systemu odwodnienia połaci dachu w miejscu rozbiórki ww. wiaty w taki sposób, aby wody opadowe z ww. części połaci dachu były odprowadzane na własny teren nieutwardzony - zgodnie z powyższym rozporządzeniem. Organ wskazał, że ze względu na zakres i konstrukcyjny charakter robót przedmiotowe roboty budowlane należy wykonać pod nadzorem osoby posiadającej uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w zakresie konstrukcyjno-budowlanym i legitymującej się wpisem na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, potwierdzonym zaświadczeniem wydanym przez tę izbę, z określonym w nim terminem ważności. Ponadto ze względu na formę nakazu określającą odległość od granicy z działką po zakończeniu robót budowlanych zobowiązany winien udokumentować usytuowanie ww. części budynku od granicy z działką w postaci szkicu sporządzonego przez uprawnionego geodetę wraz z oświadczeniem ww. osoby posiadającej uprawnienia budowlane o zgodności wykonania robót ze sztuką budowlaną, przepisami i niniejszym nakazem.