Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 maja 2019 r., sygn. I OSK 1937/17

Szkolnictwo wyższe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) Protokolant st. asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 9 maja 2017 r. sygn. akt II SA/Ol 1410/16 w sprawie ze skargi T. D. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przyjęcia na studia doktoranckie 1) oddala skargę kasacyjną; 2) odstępuje od zasądzenia od T. D. na rzecz Rektora Uniwersytetu [...] zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 9 maja 2017 r. sygn. akt II SA/Ol 1410/16 oddalił skargę T. D. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z [...] r. nr [...] w przedmiocie przyjęcia na studia doktoranckie i przyznał koszty nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

W uzasadnieniu Sąd przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

T. D. w dniu 2 września 2016 r. złożył podanie o przyjęcie na studia trzeciego stopnia - doktoranckie w dyscyplinie naukowej: nauki o polityce, prowadzone w systemie stacjonarnym na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu[...].

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna Uniwersytetu [...] decyzją z [...] r. nr L.dz. [...] odmówiła przyjęcia T. D. na I rok studiów doktoranckich - stacjonarnych w dyscyplinie naukowej: nauki o polityce w roku akademickim 2016/2017, ponieważ kandydat uzyskał ocenę niedostateczną z egzaminu kwalifikacyjnego z dyscypliny naukowej: nauki o polityce.

T. D. wniósł odwołanie od powyższej decyzji, zarzucając nieprawidłową ocenę jego wiedzy przez egzaminujących i brak odpowiednich warunków egzaminacyjnych. W uzasadnieniu wskazał, że "odpowiadał na pytania, mimo, że nie zawsze w taki sposób, jak chciał jeden z egzaminujących, który przerywał i tę samą treść przekazywał swoimi słowami". Wskazał, że tytuł magistra na kierunku politologia uzyskał w zakresie specjalności społeczno-ustrojowej w UWM w[...] , a wcześniej uzyskał licencjat na kierunku politologia w zakresie polityki samorządowej i regionalnej, ukończył studia podyplomowe w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie Instytut Nauk Prawnych. W latach 2007-2011 oraz od roku 2016 do chwili obecnej jest asystentem społecznym posła. Organizuje wycieczki młodzieży do Sejmu i Senatu oraz do Pałacu Prezydenckiego, bierze udział w posiedzeniach Sejmu. Skarżący stwierdził, że egzamin powinien odbyć się w formie pisemnej dla wszystkich kandydatów, ponieważ przy formule ustnej istnieje możliwość nadinterpretacji, jak również swobodnej oceny przez egzaminujących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00