Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 marca 2019 r., sygn. II OSK 3253/18

Samorząd terytorialny

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody Wielkopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 lipca 2018 r. sygn. akt II SA/Po 301/18 w sprawie ze skargi Gminy K. na zarządzenie zastępcze Wojewody Wielkopolskiego z dnia (...) lutego 2018 r. nr (...) w przedmiocie zmiany nazw ulic oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 lipca 2018 r. sygn. akt II SA/Po 301/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżone przez Gminę K. zarządzenie zastępcze Wojewody Wielkopolskiego z dnia (...) lutego 2018 r. (...) w przedmiocie zmiany nazw ulic.

Sąd pierwszej instancji kontrolował zaskarżone zarządzenie zastępcze Wojewody Wielkopolskiego zmieniające nazwę ulicy z (...) na nazwę (...) i stwierdził, że zostało ono wydane na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz. U. z 2018 r. poz. 1103) zwanej dalej w skrócie "ustawą dekomunizacyjną".

W motywach zarządzenia zastępczego Wojewoda przedstawił istotne w sprawie regulacje art. 6 ustawy dekomunizacyjnej wskazując, że po upływie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, a więc z dniem 2 września 2017 r. organy jednostek samorządu terytorialnego utraciły kompetencję do dokonywania zmian nazw w oparciu o art. 6 ust. 1 ustawy dekomunizacyjnej. Obowiązek nadania nazwy spoczywa w takim przypadku na wojewodzie.

Wojewoda posiadając opinię Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (zwanego dalej jako IPN) który stwierdził, że nazwa ulicy 21 stycznia w miejscowości K. jest niezgodna z art. 1 ust. 1 ustawy dekomunizacyjnej, wydał zaskarżone zarządzenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00