Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2019 r., sygn. II GSK 1540/17

Własność przemysłowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 grudnia 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 1074/16 w sprawie ze skargi B. S.A. z siedzibą w J. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 15 grudnia 2016 r., sygn. akt VI SA/Wa 1074/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego z rejestracji wzoru przemysłowego oraz zasądził od organu na rzecz skarżącej - B. S.A. z siedzibą w J., zwrot kosztów postępowania sądowego.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

W dniu [...] kwietnia 2011 r. C. sp. k., której następcą prawnym jest B. S.A. z siedzibą w J., wystąpiła do Urzędu Patentowego RP z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. [...] nr [...] udzielonego [...] lutego 2008 r. na rzecz A. sp. z o.o. w K., z pierwszeństwem od 19 listopada 2007 r.

Wnioskująca wskazała, że posiada interes prawny w rozumieniu art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, dalej: p.w.p.), legitymujący ją do występowania o unieważnienie prawa z rejestracji (art. 117 ust. 1 p.w.p.), gdyż jest uprawniona - z majątkowych praw autorskich - do etykiet oraz wzorów opakowań m.in. do spornego wzoru przemysłowego. Wykorzystywanie tego wzoru przez spółkę uprawnioną z rejestracji narusza te prawa. Ponadto uprawniona kierowała do niej żądania zaniechania naruszeń prawa z rejestracji wzorów przemysłowych, w tym spornego wzoru przemysłowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00