Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 października 2007 r., sygn. II GSK 183/07

Sam fakt uzyskania prawa z rejestracji wzoru przemysłowego w sytuacji, gdy inny producent wprowadził wcześniej na rynek produkt o cechach podobnych do zarejestrowanego wzoru przemysłowego, stanowi wystarczającą przesłankę do uznania istnienia po stronie tego producenta interesu prawnego w domaganiu się unieważnienia prawa z rejestracji wzoru.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Kacprzak Sędziowie Małgorzata Korycińska (spr.) NSA Andrzej Kuba Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 16 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G.M. - P.P.C. i P. R. - S. "A." w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 28 listopada 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1699/06 w sprawie ze skargi G.M. - P.P.C. i P. R. - S. "A." w D. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

I

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny

w W. oddalił skargę G. M. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2006 r. unieważniającą prawo z rejestracji wzoru przemysłowego "D. l." nr [...] zgłoszonego w dniu [...] kwietnia 2004 r. za numerem [...] i zarejestrowanego na rzecz G. M. P. P. C. i P. R.-S. "A." w D. W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że postępowanie sporne w rozpoznawanej sprawie zostało wszczęte na skutek wniosku P. P. L. K. J. K. Spółka jawna z siedzibą w L. o unieważnienie w całości prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Jako podstawę prawną wniosku spółka powołała przepisy art. 89 ust. 1 w związku z art. 117, art. 103 ust. 1, art. 104 oraz art. 106 ust. 1 w związku z art. 255 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tj. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), zwanej dalej p.w.p. Natomiast uzasadniając interes prawny podniesiono, że strony jako producenci lodów są wobec siebie konkurentami i powołano się na toczące się postępowanie o zakazanie czynów nieuczciwej konkurencji i zapłatę, z powództwa G. M., zawisłe przed Sądem Okręgowym - Wydział Gospodarczy w K. (sygn. akt. [...]). W toku postępowania spornego uprawniony kwestionując interes prawny wnioskodawcy w unieważnieniu wzoru powołał się na to, że zrzekł się prawa do spornego wzoru, w wyniku, czego stwierdzono jego wygaśnięcie z dniem [...] maja 2006 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00