Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 marca 2019 r., sygn. II GSK 5601/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 20 września 2016 r. sygn. akt II SA/Ol 1094/15 w sprawie ze skargi I. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od I. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie 2700 zł (dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 20 września 2016 roku oddalił skargę I. P. (dalej: skarżąca lub strona) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] sierpnia 2015 roku nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Olsztynie (dalej Naczelnik UC lub organ I instancji) na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90, art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 612, dalej jako ugh), wymierzył skarżącej karę pieniężną w wysokości 36 000 zł. z tytułu urządzania gier na automatach oznaczonych nazwami: [...] (b/n), [...] (b/n) oraz [...] o nr 1400133, poza kasynem gry, to jest w lokalu "[...]" przy ul. [...] w [...] (zwanym dalej lokalem). Ujawnione w lokalu automaty umożliwiały prowadzenie gier scharakteryzowanych w art. 2 ust. 3-5 ugh. Za niesporne w niniejszej sprawie organ uznał fakty, że skarżąca była właścicielem lokalu, w którym były urządzane gry na automatach, jak również była ona dysponentem zatrzymanych w lokalu automatów, które eksploatowała w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Skarżąca nie tylko nie dysponowała wymaganym pozwoleniem na prowadzenie gier na automatch, ale nawet nie próbowała się upewnić, czy działalność ta jest w istocie przedsięwzięciem legalnym, nieobjętym rygorami przepisów ugh.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00