Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2019 r., sygn. II GSK 4854/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zabłocka Sędzia NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant Aneta Ołdakowska po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 22 czerwca 2016 r. sygn. akt I SA/Po 402/15 w sprawie ze skargi M. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia 18 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 22 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Po 402/15 po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. L. (dalej: przedsiębiorca, skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu (w skrócie: Dyrektor IC, DIC) z 18 grudnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej w wysokości 36.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry, oddalił skargę.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W toku czynności kontrolnych przeprowadzonych w dniu 21 lutego 2011 r. funkcjonariusze celni ustalili, że w punkcie V. mieszczącym się przy ul. T.w K. należącym do przedsiębiorcy, znajduje się jeden automat do gry "I." o numerze fabrycznym [...] oraz dwa automaty o nazwie "E." bez numerów fabrycznych z oznaczeniami 1 i 2 nad ekranem LCD. Przedsiębiorca nie posiadał zezwolenia na urządzanie opisanych gier. Zostało więc wszczęte postępowanie administracyjne.

W toku postępowania organ I instancji przesłuchał w charakterze świadka T. W. zatrudnionego jako obsługującego punkt oraz dokonał oględzin opisanych automatów, dopuścił materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania karnoskarbowego. Oględziny wykazały, że urządzenia wyczerpują definicję automatu z ustawy o grach hazardowych. Są bowiem urządzeniami elektronicznymi działającymi w oparciu o wbudowany komputer z dedykowanym oprogramowaniem, umożliwiają dostęp do stron internetowych oferujących gry hazardowe, gry prowadzone na badanych urządzeniach mają charakter komercyjny, prowadzone są za środki pieniężne, którymi zasila się urządzenie, wygrane dodawane są do posiadanych środków pieniężnych i mogą być wykorzystywane w kolejnych grach, oprogramowanie gier udostępnianych przez urządzenie zawiera generator losowy. Za urządzającego gry Naczelnik Urzędu Celnego uznał skarżącego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00