Wyrok NSA z dnia 28 marca 2019 r., sygn. II FSK 1173/17
1. Z art. 19 ust. 1 u.p.d.o.f. należy wyprowadzić wniosek, że przychód ze zbycia nieruchomości powstaje niezależnie od tego, czy zbywca faktycznie otrzymał cenę sprzedaży. Ustawodawca określił go bowiem w sposób odmienny niż w art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f., w którym przez przychód rozumie się pieniądze otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika. Oznacza to, że przychód powstaje w dacie zawarcia umowy, zgodnie z zasadą memoriałową, niezależnie nawet od tego, czy w tej samej dacie staje się wymagalny.
2. Wydatkowanie na cele wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 131 i ust. 25 u.p.d.o.f. kwot, których wartość odpowiada wprawdzie wartości przychodu ze zbycia, ale źródło ich pochodzenia jest inne niż zbycie nieruchomości, nie daje podstawy do zastosowania zwolnienia. Podatnik musi zatem na dzień czynienia wydatków dysponować jeszcze środkami ze zbycia nieruchomości. Jeżeli zatem zostanie wykazane, że przychód ze zbycia nieruchomości został wcześniej, przed nabyciem, wydatkowany na inny cel, to późniejsze wydatkowanie kwoty równej przychodowi ze zbycia na cel mieszkaniowy nie daje podstawy do zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131 i ust. 25 u.p.d.o.f.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska- Nowacka (spr.), Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Kr 1293/16 w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 28 września 2016 r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego za 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 15 000 (słownie: piętnaście tysięcy) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.