Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2019 r., sygn. II FSK 2535/17
Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA (del.) Paweł Dąbek (sprawozdawca), Protokolant Agnieszka Kulesza, po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 kwietnia 2017 r., sygn. akt I SA/Wr 82/17 w sprawie ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 22 września 2016 r., nr ITPB3/4510-333/16-1/MK w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 22 września 2016 r., nr ITPB3/4510-333/16-1/MK, 3) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz P. S.A. z siedzibą w W. kwotę 1057 (słownie: tysiac pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2017r., sygn. akt I SA/Wr 82/17, oddalił skargę P. S.A. w W. (dalej: Spółka lub strona skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: Minister lub organ interpretacyjny) z dnia 22 września 2016r., w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Z przedstawionego przez WSA we Wrocławiu stanu sprawy wynika, że Spółka w złożonym wniosku o wydanie interpretacji podała, iż należy Grupy Kapitałowej (dalej: GK), specjalizującej się w produkcji materiałów na bazie drewna stosowanych w meblarstwie, przemyśle wnętrzarskim i budownictwie. Akcje Spółki od 1997r. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie. Strona skarżąca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W wyniku zawartych umów Spółka nabyła 100%-owy udział w P. GmbH - dalej: GmbH (dalej: umowa SPA), która to spółka jest spółką kapitałową prawa niemieckiego, posiadającą siedzibę i zarząd na terytorium Niemiec. Nabycie udziałów stanowiło jeden z elementów restrukturyzacji GK, w ramach której strona skarżąca stała się podmiotem dominującym w GK. Restrukturyzacja GK ma na celu wzmocnienie pozycji rynkowej podmiotów należących do GK. GmbH, której udziały nabyła strona skarżąca, (-) jest jedynym komandytariuszem spółki P. I. GmbH [...] (spółka komandytowa prawa niemieckiego z siedzibą i miejscem zarządu w Niemczech, dalej: PI GmbH), (-) posiada bezpośrednio 94,9% udziałów P. H. GmbH (spółka kapitałowa prawa niemieckiego posiadająca siedzibę i zarząd na terytorium Niemiec, dalej: PH GmbH), (-) jest jedynym komandytariuszem spółki P. V. GmbH [...] (spółka komandytowa prawa niemieckiego z siedzibą i miejscem zarządu w Niemczech, dalej: PV GmbH), która jest właścicielem pozostałych 5,1% udziałów PH GmbH, co oznacza, że P GmbH jest w sposób bezpośredni i pośredni w 100% podmiotem dominującym wobec spółki PH Gmbh, która jest jednocześnie właścicielem udziałów kolejnych niemieckich spółek kapitałowych, w tym jest właścicielem m.in. 100% udziału w spółce P. B. GmbH (dalej: PB GmbH). Następnie Spółka wyjaśniła że Spółki Pl GmbH, PH GmbH oraz PB GmbH, których pośrednim udziałowcem, w związku z nabyciem udziału P GmbH stała się Spółka, posiadają nieruchomości położone na terytorium Niemiec. Bezpośrednie nabycie udziału w P GmbH spowodowało dla Spółki obowiązek zapłaty niemieckiego podatku z tytułu nabycia nieruchomości (niem. "Grunderwerbsteuer"; dalej: niemiecki podatek od nieruchomości). Obowiązek ten wynika z faktu, że P GmbH bezpośrednio i pośrednio posiada udziały w PH GmbH i PB GmbH, które są spółkami posiadającymi nieruchomości na terenie Niemiec.