Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 maja 2019 r., sygn. II FSK 1593/17

W postępowaniu podatkowym to organ wydający decyzję jest wyłącznie uprawniony do oceny stanu faktycznego pod kątem możliwości określenia skutków prawnopodatkowych tego stanu faktycznego na podstawie przepisów prawa materialnego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA (del.) Sylwester Golec (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Gl 1460/16 w sprawie ze skargi G.S. na decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach z dnia 1 września 2016 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od G.S. na rzecz Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Gl 1460/16, Wojewódzki sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę G.S. na decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach (dalej DUKS) z dnia 1 września 2016 r., którą utrzymano w mocy decyzję tego organu z dnia 7 marca 2016 r., odmawiającą uchylenia decyzji ostatecznej z dnia 9 marca 2015 r., określającej G.S. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 r.

Sąd I instancji przyjął następujący stan faktyczny za podstawę do wydania wyroku:

DUKS decyzją z dnia 9 marca 2015 r. określił G.S. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 r. W uzasadnieniu tej decyzji organ stwierdził, że skarżący w zeznaniu podatkowym za rok 2009 wykazał przychody z uprawiania sportu oraz związane z tym przychody z reklam, jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i do dochodów z tej działalności zastosował stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych wynoszącą 19%. Organ stwierdził, że działanie to było nieprawidłowe, gdyż osiągane przez skarżącego w roku 2009 przychody z uprawiania sportu stanowiły przychody zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, które wskazane są w art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r., Nr 14 poz.176 ze zm.) dalej powoływanej jako u.p.d.o.f. Do przychodów tych nie miała zastosowania stawka podatku 19%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00