Wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2019 r., sygn. I FSK 2005/18
Instytucja wyłączenia pracownika lub funkcjonariusza na podstawie art. 130 § 3 O.p. z istoty swej znajduje zastosowanie tylko w toku postępowania. Jest to zagadnienie incydentalne, "wpadkowe", podlegające załatwieniu w toku prowadzonego postępowania. W związku z tym brak było podstaw do przyjęcia, że wspomniany wniosek należało rozpatrzyć nawet, jeżeli został złożony juz po zakończeniu postępowania kontrolnego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Maja Chodacka, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2018 r. sygn. akt III SAB/Wa 51/17 w sprawie ze skargi K. K. na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego W. w przedmiocie rozpoznania wniosku oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 23 maja 2018 r., III SAB/Wa 51/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. K. (dalej skarżący) na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego W. [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku (ww. wyrok oraz inne orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu opublikowane zostały w bazie internetowej NSA: www.orzeczenia.nsa.gov.pl).
2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji wskazał m.in., że skarżący wniósł skargę na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego W. [...] (dalej Naczelnik) w przedmiocie nierozpoznania wniosku z dnia 10 sierpnia 2017 r. o wyłączenie pracowników ww. organu podatkowego w osobach A. L. i M. B. od udziału w postępowaniu w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych skarżącego oraz innych spraw normowanych przepisami prawa podatkowego, po uprzednim wniesieniu ponaglenia.