Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2017 r., sygn. II FSK 3869/14
Wartością naczelną, związaną nierozerwalnie z ideą państwa prawa jest wartość pewności, przewidywalności prawa. Określone w przepisach reguły, zasady prawne stanowią zatem pewnego rodzaju instrument gwarantujący uczestnikom porządku prawnego wolność, pewność, sprawiedliwość, przewidywalność, obiektywizm i bezstronność postępowania. Pracownik, który wydał decyzję w wyniku przestępstwa (art. 240 § 1 pkt 2 o.p.), albo jeżeli dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe (art. 240 § 1 pkt 1 o.p.), nie może zatem procedować nad wznowieniem postępowania, jeżeli brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Bogucki (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Bogdan Lubiński, WSA del. Wojciech Stachurski, Protokolant Asystent Sędziego Jan Szczygieł, po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 13 sierpnia 2014 r. sygn. akt I SA/Gl 196/14 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 19 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie podatku od spadków i darowizn oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 13 sierpnia 2014 r. o sygn. I SA/Gl 196/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi A. B. (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (dalej: Dyrektor IS) z dnia 19 grudnia 2013 r. o nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia w trybie wznowienia postępowania decyzji ostatecznej w sprawie podatku od spadków i darowizn uchylił zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w K. (dalej: organ pierwszej instancji) z dnia 30 września 2013 r. o nr [...]. Jako podstawę prawną powołano art. 145 § 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.; dalej: p.p.s.a.). Zaskarżony wyrok (podobnie jak inne cytowane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych) jest dostępny na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.