Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2018 r., sygn. II OSK 2907/18

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Sławomir Pauter (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej "N" Sp. z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Kr 1823/16 w sprawie ze skargi "N" Sp. z o.o. z siedzibą w S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej przez N. Sp. z o.o. z siedzibą w S. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 marca 2017 roku, którym oddalono skargę w/w spółki na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] listopada 2016 roku w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.

Powyższy wyrok został wydany w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne.

Decyzją z dnia [...] września 2016 roku Starosta T. odmówił firmie N. Sp. z o.o. w S., zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie przetwarzania (odzysku) odpadów w m. Ł. gm. W. Decyzja ta zawierała pouczenie o uprawnieniu do wniesienia odwołania w terminie 14 dni od daty jej otrzymania i została doręczona skarżącej Spółce w dniu 14 września 2016 roku.

W dniu 3 października 2016 roku pełnomocnik skarżącej złożył za pośrednictwem Starosty Powiatu T. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. odwołanie od powyższej decyzji wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania.

W uzasadnieniu wniosku wskazał, że w dniu 21 września 2016 roku Zarząd N. Sp. z o.o. ze względu na plany wyjazdowe udzielił mu pełnomocnictwa w celu sporządzenia i złożenia odwołania. W dniach od 23 września 2016 r. do 3 października 2016 r. pełnomocnik K. K. był chory (zapalenie ucha środkowego) i przebywał na zwolnieniu lekarskim. Choroba uniemożliwiła mu sporządzenie przedmiotowego odwołania i dochowanie terminu do jego wniesienia. Objawy chorobowe pojawiły się w dniu 23 września, tj. 5 dni przed upływem terminu na wniesienie odwołania, stąd też skarżąca założyła, iż stan zdrowia pełnomocnika do tego czasu ulegnie poprawie, co jednak nie nastąpiło. Dodatkowo w dniach 26-28 września 2016 r., obaj członkowie Zarządu N. Sp. z o.o. przebywali na delegacji służbowej poza granicami kraju (Węgry, Słowacja), w związku z czym nie mogli ani samodzielnie, ani za pośrednictwem innego pełnomocnika, złożyć odwołania w terminie. Na dowód złego stanu zdrowia pełnomocnika przedłożono zaświadczenie lekarskie z dnia 26 września 2016 roku, zwolnienie chorobowe z dnia 29 września 2016 r. oraz skierowanie w trybie pilnym do poradni specjalistycznej z dnia 29 września 2016 r. Natomiast celem wykazania nieobecności członków zarządu skarżącej Spółki przedłożono polecenie wyjazdu służbowego dla Wiceprezesa Zarządu P. P., 2 rachunki z miejscowości Presov oraz wiadomość e-mail.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00