Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2016 r., sygn. II OSK 2630/14

W kategorii odpadów mogą być traktowane także przedmioty podlegające powtórnemu gospodarczemu wykorzystaniu, w tym poddawane procesom odzysku, a zatem również takie podzespoły, które co do zasady mogłyby być powtórnie wykorzystane.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie Sędzia NSA Robert Sawuła Sędzia del. NSA Anna Żak (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Beata Osińska po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej C. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 610/14 w sprawie ze skargi C. O. na postanowienie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wezwania do zagospodarowania odpadów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 maja 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 610/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę C. O. na postanowienie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) z dnia [...] grudnia 2013 r. w przedmiocie wezwania do zagospodarowania odpadów.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

W dniu 11 kwietnia 2013 r. skarżący dokonał w Urzędzie Celnym w [...] zgłoszenia do procedury wywozu towaru w postaci 86 sztuk używanych silników samochodowych oraz 63 sztuk używanych elementów zawieszenia do pojazdów samochodowych. W związku z podejrzeniem nielegalnego międzynarodowego przemieszczania odpadów, w dniu 12 kwietnia 2013 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w [...] przeprowadzili oględziny zgłoszonego towaru, w wyniku których ustalono, że przedmiotem wysyłki są używane elementy części samochodowych, m.in. silniki oraz elementy karoserii, elementy układu wydechowego. Stwierdzono, że towar posiada widoczne ślady korozji i jest zanieczyszczony. W piśmie z dnia 19 kwietnia 2013 r. [...] Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska ([...]WIOŚ) przedstawił opinię w zakresie zawartości kontenera [...], w której stwierdził, że o zakwalifikowaniu zawartości ww. kontenera do odpadów świadczy przede wszystkim sposób załadowania części tj. luzem, bezładnie, bez posegregowania oraz bez zabezpieczenia silników przed dalszymi uszkodzeniami w trakcie transportu morskiego (narażenie na niekontrolowane przemieszczenia zawartości kontenera w trakcie rejsu przy falowaniu morza). Organ wskazał, że silniki przeznaczone do dalszego wykorzystania, jako części samochodowe winny być zapakowane w skrzynie drewniane lub w inny sposób zabezpieczone, a zostały załadowane jak złom, nasypowo w postaci wymieszanej. Ponadto o możliwości zakwalifikowania ocenianego towaru do odpadów świadczy jego wartość, która jest na poziomie wartości złomu metali - 0,45 USD/kg.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00