Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2018 r., sygn. II OSK 271/17
Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędzia del. WSA Piotr Broda (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Aleksandra Traczuk po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 października 2016 r. sygn. akt VII SA/Wa 3007/15 w sprawie ze skargi S. K. i K.K. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [..] listopada 2015 r. znak: [..] w przedmiocie umorzenia postępowania nieważnościowego 1/ oddala skargę kasacyjną, 2/ zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżących S. K. i K. K. solidarnie kwotę 400 (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 października 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 3007/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi S.K. i K. K. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [..] listopada 2015 r. w przedmiocie umorzenia postępowania nieważnościowego, uchylił zaskarżoną decyzję.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [..] listopada 2015 r., po rozpatrzeniu odwołania S. i K. K. od decyzji Wojewody [..] z dnia [..] sierpnia 2015 r. umarzającej postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta [..] z dnia [..] maja 2007 r., zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "[..]" z siedzibą w W. pozwolenia na dobudowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego do istniejącego budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. [..] w W., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Z ustaleń organu wynika, że wnioskodawcy legitymują się prawem odrębnej własności lokalu mieszkalnego nr [.] oraz przynależnej piwnicy, a także spółdzielczym własnościowym prawem do garażu murowanego w budynku położonym przy ul. [..] w W. na działce nr ewid. [..], z którym to prawem związany jest udział w nieruchomości wspólnej. Wskazany wyżej udział odnosi się do prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się budynek oraz prawa współwłasności wszelkich części budynku i innych urządzeń, które służą do wspólnego użytku ogółu mieszkańców. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali - art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) w zw. z art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1222 z późn. zm.). Przede wszystkim do nieruchomości wspólnej należą te części budynku i grunt pod budynkiem, które są niezbędne do korzystania przez wszystkich właścicieli lokali. W ocenie organu, współwłasnością objęte są m. in. ściany nośne (w tym zewnętrzne), które w budynku wielolokalowym służą właścicielom kilku lokali oraz grunt, na którym posadowiony jest budynek. Organ stwierdził, że z projektu budowlanego wynika, że sporne zamierzenie inwestycyjne obejmuje dobudowę budynku wielomieszkaniowego do istniejącego budynku mieszkalnego, usytuowanego na działce nr ewid. [..] i [..] przy ul. [.]. Inwestycja ta została zaprojektowana jako obiekt budowlany samodzielny konstrukcyjnie, w żaden sposób nie związany z istniejącym budynkiem. Projektowana inwestycja dotyczy zatem wyłącznie części wspólnej nieruchomości (gruntu) i w żaden sposób nie będzie dotyczyła lokalu stanowiącego przedmiot odrębnej własności S. i K. K. Zdaniem organu, odwołujący się nie znajdują się w obszarze oddziaływania spornej inwestycji, albowiem nie obejmuje ona części nieruchomości przeznaczonej do wyłącznego użytku przez wnioskodawców.