Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 września 2018 r., sygn. I OSK 2668/16

Policja

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) sędzia NSA Jolanta Sikorska sędzia del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant asystent sędziego Anna Armińska po rozpoznaniu w dniu 18 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 sierpnia 2016 r. sygn. akt IV SA/Po 94/16 w sprawie ze skargi R. S. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w P. z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie uznania za winnego naruszenia dyscypliny służbowej i wymierzenie kary dyscyplinarnej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zaskarżonym wyrokiem z 10 sierpnia 2016 r., sygn. akt IV SA/Po 94/16 oddalił skargę R. S. (dalej: "skarżący") na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z [...] listopada 2015 r., nr [...] w przedmiocie uznania za winnego naruszenia dyscypliny służbowej i wymierzenia kary dyscyplinarnej.

Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym sprawy:

Komendant Powiatowy Policji w [...] orzeczeniem z [...] października 2015 r., nr [...], na podstawie art. 135j ust. 1 pkt 1, 2, 3, 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r., poz. 355 ze zm.; dalej: "ustawa o Policji"), uznał skarżącego winnym naruszenia dyscypliny służbowej oraz zasad etyki zawodowej i wymierzył mu karę dyscyplinarną ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku.

W uzasadnieniu Komendant Powiatowy Policji wyjaśnił, że [...] lipca 2015 r. został powiadomiony przez nieletniego A. R. o podjętej [...] lipca 2015 r. wobec jego osoby interwencji przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w [...], podczas której potwierdzono spożywanie przez tego nieletniego alkoholu w obrębię sklepu [...] w [...]. Taką samą korespondencję otrzymał również Komendant Komisariatu Policji w [...]. W wyniku dokonanych przez Komendanta tego Komisariatu czynności organ ustalił, że skarżący podczas pełnionej w tym dniu służby, w wyniku podjętej interwencji wobec nieletniego, stwierdzając zaistnienie okoliczności świadczących o jego demoralizacji oraz popełnienie przez niego czynu zabronionego określonego w art. 431 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2012 r., poz. 1356 ze zm.), zaniechał czynności służbowej w zakresie dotyczącym powiadomienia o tym fakcie właściwego Sądu Rodzinnego i Nieletnich według miejsca zamieszkania nieletniego. Organ ustalił również, że skarżący nie odnotował w prowadzonym notatniku służbowym sposobu załatwienia wykonanej z jego udziałem interwencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00