Wyrok NSA z dnia 9 maja 2018 r., sygn. I OSK 1544/16
Z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności mogą wystąpić wyłącznie podmioty, które takie uprawnienie posiadały przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. Natomiast sam fakt bycia następcą użytkownika wieczystego, który prawo to posiadał w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, bez spełniania wymogów art.1 ust.1 i 3 tej ustawy przed jej nowelizacją dokonaną ustawą z dnia 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, nie uprawnia do uwzględnienia wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) sędzia NSA Tamara Dziełakowska Protokolant asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa "[...]" Sp. z o.o. w Bydgoszczy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 5 stycznia 2016 r. sygn. akt II SA/Bd 1164/15 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa [...] Sp. z o.o. w Bydgoszczy na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 5 stycznia 2016 r. sygn. akt II SA/Bd 1164/15, oddalił skargę Przedsiębiorstwa Budowlano-Montażowego [...] Sp. z o.o. w Bydgoszczy na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy: