Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 września 2018 r., sygn. II GSK 2862/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 25 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Spółki z o.o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 22 grudnia 2015 r. sygn. akt III SA/Lu 640/15 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 22 grudnia 2015 r., sygn. akt III SA/Lu 640//15 oddalił skargę A. sp. z o.o. z siedzibą w L.

dalej: spółka, strona, skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. (w skrócie: DIC) z [...] marca 2015 r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W trakcie przeprowadzonej w dniu [...] lutego 2011 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w L. kontroli w zakresie urządzania i prowadzenia gier na automatach o niskich wygranych w należącym do spółki punkcie - lokal gastronomiczny "[...]" w L. przy ul. N. [...] stwierdzono w lokalu dwa terminale internetowe umożliwiające grę. Na jednym terminalu internetowym przeprowadzono eksperyment i stwierdzono, że gra ma charakter losowy, a grający uzyskuje punkty z wygranych, które mogą być wykorzystane do dalszej gry. Na drugim urządzeniu nie przeprowadzono eksperymentu kontrolnego, gdyż w protokole kontroli udokumentowano grę jednego z klientów.

Po przeprowadzeniu postępowania decyzją z [...] grudnia 2014 r. Naczelnik Urzędu Celnego w L. wymierzył stronie karę pieniężną w wysokości 24.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Po rozpatrzeniu odwołania DIC utrzymał w mocy decyzję pierwszoinstancyjną. Organ odwoławczy odwołując się między innymi do art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 z późn. zm., dalej: u.g.h.), stwierdził, że strona urządzała w punkcie gier - lokal gastronomiczny "[...]" w L. przy ul. N. [...] na dwóch automatach gry hazardowe niezgodnie z prawem, tj. gry na automacie w rozumieniu art. 2 ust. 5 u.g.h. Automat zaś znajdował się poza kasynem gry, tj. w punkcie gier na automatach o niskich wygranych. Organ odwoławczy nie uwzględnił zarzutu naruszenia art. 1 pkt 4 i pkt 11 w związku z art. 8 ust. 1 dyrektywy nr 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasady dotyczące usług społeczeństwa informacyjnego (Dz.U.UE.L.98.204.37 z późn. zm., dalej: dyrektywa 98/34/WE), przez bezpodstawne zastosowanie sankcji kary pieniężnej określonej w art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h. Organ ten stwierdził, że przepisu art. 14 ust. 1 u.g.h. nie można uznać za przepis techniczny w rozumieniu art. 1 pkt 11 dyrektywy 98/34/WE, co wyłącza niemożność stosowania art. 89 ust. 1 u.g.h. jako przepisu niezgodnego z prawem unijnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00