Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2018 r., sygn. II GSK 2206/16
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie, A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 29 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Go 642/15 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od A. A. na rzecz Dyrektora Izby Administracji w Zielonej Górze 3960 (trzy tysiące dziewięćset sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego; 4. oddala skargę kasacyjną A. A.; 5. odstępuje od zasądzenia od A. A. na rzecz Dyrektora Izby Administracji w Zielonej Górze kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, wyrokiem z dnia 29 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Go 642/15, w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] lipca 2015 r., w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier poza kasynem gier, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w A. z dnia [...] marca 2015 r. oraz orzekł o kosztach postępowania sądowego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
W dniu [...] stycznia 2014 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w A. ujawnili w [...] w L., [...] dwa automaty do gier o nazwie [A.] i [B.], które to urządzenia - jak ustalono - wstawił do baru A. A. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą [A.]. W związku ze stwierdzeniem tego faktu kontrolujący przystąpili do przeprowadzenia eksperymentu procesowego polegającego na odtworzeniu możliwości gry na ujawnionych automatach. W wyniku eksperymentu ustalono, że na automatach zainstalowane są gry o wygrane pieniężne, które automaty bezpośrednio realizują. Na układ znaków na bębnach w toku gry, grający nie ma żadnego wpływu i zależy on od przypadku w więc gry na tych automatach są grami losowymi, zatem ich urządzanie bez koncesji, której nie przedstawiono w trakcie kontroli, stanowi naruszenie przepisów art. 2 ust. 3 i art. 6 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze zm.) - dalej jako "ustawa o grach hazardowych" lub w skrócie jako "u.g.h."