Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2018 r., sygn. II GSK 189/18

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Urszula Wilk po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 2 listopada 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 647/17 w sprawie ze skargi R. N. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od R. N. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. 2.700 (dwa tysiące siedemset0 złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 2 listopada 2017 r., oddalił skargę R. N. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] maja 2017 r., w przedmiocie wymierzenia kary z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w wyniku przeprowadzonej w dniu 8 grudnia 2016 r., w lokalu "B. A." przy ul. P. [...] w S., kontroli w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, ujawniono automaty Apollo Games Quizomat nr [...] i nr [...]. Na podstawie przeprowadzonego eksperymentu procesowego w postaci doświadczenia odtworzenia przebiegu gry, stwierdzono, że urządzenia te są urządzeniami elektronicznymi, realizującymi wygrane pieniężne i rzeczowe, a gra na nich zawiera element losowości. Ponadto ujawniono, że na podstawie ramowej umowy dzierżawy powierzchni z dnia 18 sierpnia 2016 r., zawartej między skarżącym (wydzierżawiający) i H. Q. P. sp. z o.o. w B. (dzierżawca), przedmiotowe automatu zostały wstawione do ww. lokalu, którego właścicielem był skarżący.

Ustalenia kontroli stały się podstawą wszczęcia postępowania, w toku którego dopuszczono dowody zgromadzone w toczącym się odrębnie postępowaniu karno-skarbowym, w tym opinię biegłego A. C. sporządzoną 15 stycznia 2017 r., z której wynikało, że: badane urządzenia były urządzeniami elektronicznymi; oferują gry-wizualizacje wideo, które są komputerowymi emulacjami typowych gier hazardowych o charakterze losowym; urządzenia umożliwiają bezpośrednią wypłatę wygranych pieniężnych; w grach wizualizacjach możliwe było prowadzenie kolejnych gier-wizualizacji za punkty pobrane z licznika Kredyt; możliwe było prowadzenie kolejnych gier-wizualizacji za wygrane w grach poprzednich (wygrana rzeczowa); w grach występował element losowości (programy są standardowo pisane z wykorzystaniem procedur losowych/pseudolosowych); gry miały komercyjny charakter i nie miały żadnych cech wymagających zręczności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00