Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2018 r., sygn. II GSK 1315/17

Ochrona zdrowia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) Protokolant Ilona Szczepańska po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 1722/16 w sprawie ze skargi K. W. na decyzję Ministra Zdrowia z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zgody na refundację leku 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. odstępuje od zasądzenia na rzecz Ministra Zdrowia od K. W. kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. akt VI SA/Wa 1722/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie na skutek skargi małoletniej K. W., reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego A. W., uchylił decyzję Ministra Zdrowia z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zgody na refundację leku.

Orzeczenie to wydano w następującym stanie sprawy.

K. W. reprezentowana przez przedstawiciela ustawowego A. W. zwróciła się do Ministra Zdrowia o wyrażenie zgody na refundację leku A., S., tabletki, 500 mg, nazwa wytwórcy: S. S. P. L., we wskazaniu: [...],[...],[...],[...] -

w trybie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 345 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o refundacji", wraz z zapotrzebowaniem na sprowadzenie z zagranicy produktu leczniczego niezbędnego dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta dopuszczonego do obrotu bez konieczności uzyskania pozwolenia, dalej zwanego "zapotrzebowaniem", dla ww. produktu leczniczego. Organ ustalił, że produkt którego sprawa dotyczy jest produktem specjalnym wytwarzanym na potrzeby konkretnego pacjenta, nie wydano w żadnym kraju na świecie pozwolenia na dopuszczenie go do obrotu. Poza tym, na terytorium Polski dopuszczony jest do obrotu produkt leczniczy A., zawierający tą samą substancję czynną co produkt A. Wobec powyższych okoliczności Minister Zdrowia, decyzją z dnia [...] marca 2016 r., odmówił K. W. wydania zgody na refundację przedmiotowego leku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00