Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2018 r., sygn. II FSK 86/17
Wykładnia językowa pojęcia "konstrukcja oporowa", o którym mowa w art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, uzupełniona wykładnią systemową zewnętrzną, pozwala na zakwalifikowanie obudowy górniczej do konstrukcji oporowych. W konsekwencji, skoro obudowy górnicze stanowią konstrukcje oporowe, a te wymienione są wprost w ustawie Prawo budowlane jako budowle, to jako budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA (del.) Marta Waksmundzka- Karasińska (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K.S.A. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 września 2016 r. sygn. akt I SA/Gl 192/16 w sprawie ze skargi K.S.A. z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 18 grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 7 września 2016 r., sygn. akt I SA/Gl 192/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę K. S.A. w K. (dalej "Skarżąca", "Spółka") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 18 grudnia 2015 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r.
Przedstawiając stan sprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podał, że Kolegium utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy M. (dalej: organ pierwszej instancji), jako sporne wskazując dwie kwestie. Pierwsza odnosząca się do możliwości i dopuszczalności kwalifikowania przez organ podatkowy środków trwałych znajdujących się w podziemnych wyrobiskach górniczych do kategorii budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613, ze zm. - dalej u.p.o.l.), druga - ustalenia podstawy opodatkowania. Organ pierwszej instancji włączył do akt postępowania dokumentację Spółki obejmującą między innymi wykaz budowli podlegających opodatkowaniu w latach 2010-2014, z uwzględnieniem wartości początkowej stanowiącej podstawę naliczenia podatku od nieruchomości oraz wykaz podziemnych wyrobisk górniczych - środków trwałych z rodzaju 200 KŚT uwzględniający wyposażenie poszczególnych wyrobisk górniczych za lata 2010-2014. Postanowieniem z dnia 10 września 2015 r. organ pierwszej instancji dopuścił jako dowód w sprawie opinie biegłych - K.S. oraz A.K. Biegły A.K. zgodził się ze stanowiskiem biegłego K.S. i ustalił, że wskazane przez organ pierwszej instancji podziemne wyrobisko górnicze - środki trwałe z rodzaju 200 KŚT kwalifikują się do budowli - "odcinek tunelu podstawowego", a znajdujące się w nich wyposażenie to sieci techniczne, urządzenia techniczne nie związane z obiektem budowlanym oraz elementy wyposażenia obiektu budowlanego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze podzieliło stanowisko organu pierwszej instancji, który na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, w tym opinii biegłych ustalił, że środki trwałe stanowiące własność Skarżącej są budowlami w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118, ze zm. - dalej: "P.b.") i podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. W konsekwencji Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że organ pierwszej instancji prawidłowo ustalił przedmiot i podstawę opodatkowania budowli znajdujących się w podziemnym wyrobisku górniczym.