Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 października 2018 r., sygn. I FSK 1652/16

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Izabela Najda - Ossowska (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki, Protokolant Joanna Tararuj-Młynik, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2018 r. . na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 czerwca 2016 r. sygn. akt I SA/Po 2088/15 w sprawie ze skargi G. Sp. z o. o. Sp. k. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 lipca 2015 r. nr ILPP1/4512-1-288/15-4/Al w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz G. Sp. z o. o. Sp. k. z siedzibą w G. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. \

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami:

1.1. Skarga kasacyjna Ministra Finansów dotyczy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 8 czerwca 2016 r., którym, na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: P.p.s.a) uchylona została zaskarżona przez G. Sp. z o.o. Sp. k. w G. (dalej: skarżąca/Spółka) interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 17 lipca 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Sąd podał, że we wniosku o interpretację Spółka wskazała, że jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, a głównym przedmiotem prowadzonej przez nią działalności gospodarczej jest fizyczna ochrona osób i mienia oraz wynajem samochodów (PKD 80.10.Z "działalność ochroniarska, z wyłączeniem obsługi systemów bezpieczeństwa"; PKD 70.11.Z "wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek"). W ramach tej działalności nabywa na własność (także bierze w najem długoterminowy) pojazdy samochodowe (w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony). W przyszłości Spółka zamierza również korzystać z umów leasingu pojazdów. Samochody Spółka powierzyła swoim pracownikom oraz osobom z nią współpracującym na podstawie umowy cywilnoprawnej, którzy pełnią funkcje: kierownika ochrony oraz kierownika ds. utrzymania czystości; specjalisty ds. sprzedaży; dyrektora regionalnego, dyrektora zarządzającego. Zasady przyznawania i użytkowania samochodów służbowych zostały określone w obowiązującej w spółce Polityce Floty Grupy Kapitałowej G.. Spółka ponosi koszty eksploatacji tych samochodów, które podlegają brandowaniu przyjętym wzorem i są wyposażone w system monitorowania GPS. Wydanie samochodu następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Samochodami mogą kierować użytkownicy, którym dany samochód przydzielono. Spółka pokrywa koszty funkcjonowania udostępnionego samochodu w zakresie normalnego zużycia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00