Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2018 r., sygn. I FSK 1284/15
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Falkiewicz, po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 25 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Op 12/15 w sprawie ze skargi B. sp. z o.o. z siedzibą w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 2 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz B. sp. z o.o. z siedzibą w O. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I. Zaskarżonym wyrokiem z 25 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Op 12/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu ("WSA") uchylił skierowaną do B. sp. z o.o. w O. ("Spółka"), interpretację indywidualną Ministra Finansów z 2 października 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
WSA przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.
II. Opisując we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stan faktyczny (zaistniały i przyszły) Spółka podała, że wśród wykonywanych przez nią czynności znajdują się wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek oraz pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
We wrześniu 2013 r. Spółka zawarła umowę leasingu samochodu osobowego, z zamiarem oddania go w odpłatne używanie innym podmiotom gospodarczym. Następnie zawarła umowę najmu leasingowanego samochodu na okres od 31.10.2013 r. do 30.04.2014 r., w związku z czym odliczyła 100% podatku od opłaty wstępnej i opłaty manipulacyjnej z umowy leasingu oraz odlicza 100% podatku od rat leasingowych. Wynajem samochodu jest dla Spółki czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. W kwietniu 2014 r. umowa leasingu została zarejestrowana u właściwego naczelnika urzędu skarbowego, a od momentu jej zawarcia oraz po zawarciu umowy najmu, nie dokonywano w nich żadnych zmian.