Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2018 r., sygn. I FSK 1145/16
Wypłata pieniędzy uprawnionym akcjonariuszom spółki wraz z ustaleniem, kto jest uprawniony i jaka kwota mu się należy, jest jedną kompleksową usługą finansową.
Gazeta Prawna nr 116/2018
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 marca 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1279/15 w sprawie ze skargi C. [...] S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 3 marca 2016 r., III SA/Wa 1279/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi C. [...] S.A. z siedzibą w W. (dalej: "skarżąca") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 29 stycznia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.
Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez Sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym:
Z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że skarżąca świadczy - na podstawie umów - na rzecz emitentów instrumentów finansowych usługi, które są związane z obsługą wypłat kwot dwojakiego rodzaju. W pierwszym przypadku skarżąca realizuje wypłaty dywidend od akcji materialnych, zaś w drugim przypadku wypłaca tzw. dopłaty, które są związane z wyrównywaniem wartości akcji w przypadku łączenia/przejmowania spółek akcyjnych. W obu przypadkach wypłaty dywidend lub dopłat mogą być realizowane: a) w formie gotówkowej, poprzez wykorzystanie własnego Punktu Obsługi Klienta i punktu kasowego w oddziale banku, b) w formie bezgotówkowej, poprzez dokonanie przelewu z rachunku bankowego skarżącej na rachunek bankowy osoby uprawnionej lub na rachunek inwestycyjny osoby uprawnionej. Wykonywane przez skarżąca usługi finansowe mają na celu (w obu przypadkach) przekazanie środków pieniężnych należnych uprawnionemu akcjonariuszowi i są zlecane przez spółki zobowiązane do wypłaty. W obu przypadkach skarżąca pośredniczy w transferze środków pieniężnych między spółką akcyjną, a uprawnionym akcjonariuszem. W każdym przypadku, oprócz dokonania finalnej wypłaty lub przelewu z rachunku własnego, skarżąca wykonuje czynności pomocnicze, które ściśle wiążą się z kontrolą całego procesu: przygotowuje listy uprawnionych, oblicza wartość należnych kwot w oparciu o ilość posiadanych akcji i jednostkową wartość należności, wystawia asygnaty itd. Czynności te jednak są podporządkowane realizacji usługi zasadniczej, która polega na pośredniczeniu w transferze dywidendy lub dopłaty gotówkowej ze spółki do uprawnionego akcjonariusza.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right