Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2018 r., sygn. I FSK 1330/15

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Falkiewicz, po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 1423/14 w sprawie ze skargi P. S.A. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz P. S.A. z siedzibą w L. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I. Zaskarżonym wyrokiem z 18 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 1423/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi ("WSA") uchylił skierowaną do P. S.A. w L. ("Spółka"), interpretację indywidualną Ministra Finansów z 5 września 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

WSA przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.

II. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka podała, że świadczy usługi leasingowe. Jako finansujący zawiera umowy leasingu operacyjnego i finansowego, których przedmiotem są środki trwałe, m.in. maszyny, urządzenia i pojazdy samochodowe. Wydanie przedmiotu leasingu na podstawie umów leasingu finansowego Spółka kwalifikuje jako dostawę towarów i wystawia fakturę VAT przyjmując, iż obrotem jest suma wszystkich opłat leasingowych wynikających z umowy leasingu. Przez cały okres trwania umowy przedmiot leasingu pozostaje własnością Spółki. Zdarza się, że Spółka zmuszona jest zakończyć umowę leasingu finansowego przed terminem, m.in. z tego względu, że korzystający jest w zwłoce z uiszczaniem opłat za korzystanie z przedmiotu leasingu, czy też przedmiot leasingu był użytkowany w sposób nieprawidłowy i uległ zniszczeniu lub uszkodzeniu albo został utracony. Zgodnie bowiem z postanowieniami ogólnych warunków umowy leasingu, jeżeli korzystający narusza postanowienia umowy leasingu (np. dopuszcza się zwłoki z zapłatą równowartości co najmniej jednej raty leasingowej i pomimo wyznaczenia dodatkowego terminu nie dokonuje zapłaty), Spółka ma prawo wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym. W takim przypadku korzystający ma obowiązek natychmiast zwrócić przedmiot leasingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00