Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 marca 2018 r., sygn. I FSK 245/15

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 8 października 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1636/14 w sprawie ze skargi F. [...] sp. z o. o. we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 18 lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od F. [...] sp. z o. o. we W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 8 października 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1636/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej: p.p.s.a., uwzględnił skargę F. [...] sp. z o.o. (dalej: spółka lub skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ) z 18 lutego 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił zaskarżoną interpretację.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

Spółka zwróciła się do organu o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, wskazując we wniosku, że prowadzi sieć mini-piekarni i kawiarenek, zajmując się w szczególności produkcją (wypiekiem) wyrobów ciastkarskich oraz ich dalszą dystrybucją. Wszystkie te wyroby, niezależnie od smaku, rodzaju i nazwy handlowej, są wytwarzane w tej samej, charakterystycznej, recepturowo zbliżonej do domowej, technologii produkcji (nie zawierają substancji konserwujących) z zachowaniem warunków pieczenia i pakowania. Różnią się jedynie dodatkami bądź nadzieniem, które to elementy mają wpływ na smak ciastka. Z uwagi na proces technologiczny, sposób dystrybucji oraz właściwości fizykochemiczne, produkty spółki sprzedawane są w dwóch formach, tj.: w postaci wyrobu zamrożonego - dystrybuowanego do punktów sprzedaży, które następnie sprzedają wyroby do ostatecznych konsumentów oraz w postaci wyrobu rozmrożonego, nadającego się do spożycia, sprzedawanego do finalnych konsumentów. Po zakończeniu wypieku wyroby są pakowane w opakowania jednostkowe z folii z atestem spożywczym, poddawane procesowi głębokiego zamrożenia, a następnie transportowane samochodem z zamrażarką do punktów sprzedaży. Wyroby takie powinny być przechowywane w temperaturze -180º C, przy zachowaniu ochrony przed słońcem, maksymalnie do 9 - 10 miesięcy od daty produkcji. W celu przygotowania do spożycia wyroby muszą być najpierw naturalnie rozmrożone w opakowaniu, a po rozmrożeniu powinny być przechowywane w temperaturze 15º - 220º C i spożyte w ciągu 7 dni. Jednocześnie poprzez rozmrożenie wyroby nabierają właściwej dla ciastka pulchności i kruchości oraz charakterystycznego słodkiego, owocowego lub czekoladowego smaku. Na tym etapie nie są wykorzystywane żadne procesy przetwarzania artykułów spożywczych. Wyroby sprzedawane są konsumentom już po rozmrożeniu. Wskazano także, że spółka posiada opinię Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego, wg której, zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207 poz. 1293, z późn. zm.), wymienione wyroby mieszczą się w grupowaniu 10.71.12.0 - Wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże. W związku z powyższym opisem zadano pytanie, jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować (1) wyroby zamrożone, które są sprzedawane do punktów sprzedaży oraz (2) wyroby rozmrożone, gotowe do spożycia, sprzedawane finalnym konsumentom w placówkach własnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00