Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 października 2017 r., sygn. II OSK 317/16

Pojęcie nieruchomości zajęte pod drogi publiczne oznacza nieruchomości, na których urządzono drogę, którą następnie zaliczono do odpowiedniej kategorii dróg publicznych, przy czym fakt ten musiał mieć miejsce przed dniem 1 stycznia 1999 r.

Teza od Redakcji

 

Dnia 26 października 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Iwona Niżnik-Dobosz Protokolant: starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 26 października 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 listopada 2015 r. sygn. akt II SA/Gd 344/15 w sprawie ze skargi E. T., J. T. i M. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. akt II SA/Gd 344/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, uwzględniając skargę E. T., J. T. i M. S., uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r., nr [...], w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...], Prezydent Miasta S., działając na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.), zatwierdził projekt budowlany i udzielił S. P. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z projektem zagospodarowania działki na terenie położonym w S. przy ul. [...], działki nr [...], nr [...], nr [...] i nr [...].

Organ I instancji powołał się na art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r., poz. 782 ze zm.), zwanej dalej "u.g.n.", i wyjaśnił, że działka nr [...] powstała na skutek wtórnego podziału i jest to działka drogowa znajdująca się w zarządzie Zarządu Dróg i Zieleni w S., a brak wpisu w księdze wieczystej Gminy Miasta S. jako właściciela działki nr [...] nie przesądza o tym, że nie jest ona jej właścicielem. Wpis w księdze wieczystej ma jedynie charakter deklaratoryjny, a więc nie tworzy prawa. Właścicielem tej działki jest Gmina Miasta S., a Zarząd Dróg i Zieleni w S. w imieniu Gminy może nią dysponować. Odnośnie planowanej lokalizacji przedmiotowej inwestycji w odległości 3 i 4 metrów od granicy działki sąsiedniej nr [...], na której znajduje się budynek z drewnianą werandą w odległości 4,05 m od granicy działki, organ I instancji wyjaśnił, że ściany te zaprojektowano o odpowiedniej odporności ogniowej i ściany te spełniają warunki techniczne o jakich mowa w §§ 271 i 232 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.). Ponadto nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z budynkiem jednorodzinnym, który odpowiada definicji z art. 3 pkt 2a Prawa budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00