Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. I OSK 1965/15

Naczelny Sąd Administracyjny wskazuje, że postanowienia decyzji w sprawie podziału nieruchomości, dotyczące przejścia prawa własności nie mają żadnego znaczenia w świetle regulacji z art. 98 ust. 1 u.g.n., gdyż przejście prawa własności nie dokonuje się z mocy decyzji w sprawie podziału, ale z mocy prawa. Koniecznym jest także zauważenie, że ewentualne rozstrzygnięcie o przejściu na własność nieruchomości przeznaczonych na drogę, nie mieści się w zakreślonych organowi przez ustawodawcę granicach władczego rozstrzygnięcia.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia del. WSA Dorota Apostolidis (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. S. i M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 2 kwietnia 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 985/14 w sprawie ze skargi H. S. i M. S. na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2015 r., sygn. akt II SA/Sz 985/14 oddalił skargę H. S. i M. S. na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] sierpnia 2014 r., [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wnioskiem z dnia 12 listopada 2013 r., na podstawie art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014r. poz. 518, dalej jako u.g.n.) H. i M. S. wystąpili do Prezydenta Miasta S. o zwrot wywłaszczonych nieruchomości, położonych w S., oznaczonych numerami; [...] o powierzchni 1674 m2 , [...] o powierzchni 1212 m2 i [...] o powierzchni 528 m2, które przeszły z dniem [...] września 2002 r., z mocy prawa na własność Gminy Miasto S. W uzasadnieniu wnioskodawcy podnieśli, że przedmiotowe nieruchomości zostały wywłaszczone przed 11 laty i do dnia złożenia wniosku nie został na nich zrealizowany cel wywłaszczenia, jakim była budowa drogi powiatowej [...], a zatem spełnione zostały przesłanki do ich zwrotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00