Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 17 maja 2017 r., sygn. II OSK 2371/15
Skutkiem wykonania w drodze egzekucji wyroku orzekającego eksmisję danej osoby z lokalu jest ustalenie pobytu tej osoby w tym lokalu w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.). Za równoznaczną z opuszczeniem lokalu w rozumieniu art. 15 ust. 2 tej ustawy należy uznać sytuację, w której osoba dotychczas zameldowana została usunięta z lokalu w drodze egzekucji wyroku orzekającego eksmisję.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska Protokolant specjalista Magdalena Więcko po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Kr 1906/14 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia z dnia 17 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Kr 1906/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. S. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że Wójt Gminy Z. decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 r. znak: [...] - po rozpatrzeniu wniosku M. i Z. P. -orzekł, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), dalej jako "ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych", o wymeldowaniu J. S. z pobytu stałego w miejscowości B., ul. D. [...], gmina Z.. Organ I instancji ustalił, że J. S. nie mieszka w miejscu zameldowania na pobyt stały. Do wniosku o wymeldowanie M. i Z. P. dołączyli protokół z eksmisji J. S. dokonanej w dniu 12 czerwca 2014 r. z budynku pod adresem: [...]-[...] B., ul. D. [...] (karta nr 12). Eksmisja została dokonana na podstawie tytułu wykonawczego Sądu Rejonowego dla K. K. w K. Wydział I Cywilny z dnia 25 stycznia 2007 r., sygn. akt [...] przez Komornika Sądowego [...] przy Sądzie Rejonowym dla K.-K. (karta nr 18). W dniu 12 czerwca 2014 r. J. S. podpisał z Gminą Z. umowę najmu pomieszczenia tymczasowego nr [...] (karty nr 20 do 23). Wójt Gminy Z. stwierdził, że opuszczenie przez J. S. dotychczasowego miejsca pobytu stałego ma charakter trwały, o czym świadczy powyższy wyrok Sądu Rejonowego dla K. - K. w K. wydany w sprawie o sygn. akt [...] na podstawie którego wykonano eksmisję. Spełniona zatem została przesłanka niezbędna do wymeldowania, którą jest opuszczenie lokalu. Konsekwencją opuszczenia dotychczasowego miejsca zameldowania jest wymeldowanie z tego lokalu. J. S. nie dopełnił obowiązku wymeldowania - art. 15 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych Zameldowanie służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym budynku (art. 10 ust. 2 ww. ustawy). Osoba winna być zameldowana tam gdzie faktycznie przebywa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right