Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2017 r., sygn. I OSK 430/15
Pojęcie ustalenie numerów porządkowych budynków obejmuje zarówno te czynności w wyniku których organ po raz pierwszy ustala numer porządkowy, jak i takie sytuacje w których dochodzi do zmiany ustalonego wcześniej numeru i ponowne ustalenie numeru porządkowego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.), Sędzia NSA Maciej Dybowski, Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz, Protokolant starszy inspektor sądowy Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wójta Gminy Oświęcim od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 września 2014 r. sygn. akt III SA/Kr 893/14 w sprawie ze skargi A. K. i A. K. na czynność Wójta Gminy Oświęcim z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany numeru porządkowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 23 września 2014 r., sygn. akt III SA/Kr 893/14, po rozpoznaniu skargi A. K. i A. K., stwierdził bezskuteczność czynności Wójta Gminy Oświęcim z dnia 28 lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany numeru porządkowego.
Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:
Wnioskiem z dnia 18 lutego 2014 r. A. K. i A. K. zwrócili się do Wójta Gminy Oświęcim o aktualizację numeru ich nieruchomości, który został im zmieniony z dniem 1 lipca 2013 r. z "ul. [...]" na "ul. [...]".
Wnioskujący wskazali, że potwierdzeniem bezprawności działań Urzędu jest podjęta przez Radę Gminy w dniu [...] stycznia 2014 r. uchwała [...] w sprawie pozytywnego rozpatrzenia ich skargi dotyczącej działalności Urzędu Gminy Oświęcim.
Pismem z dnia 28 lutego 2014 r., Wójt Gminy Oświęcim odmówił zmiany numeru nieruchomości, wskazując że powołana uchwała nie powoduje bezprawności działania organu ani nieważności czynności nadania numeru.
W dniu 19 maja 2014 r. A. K. i A. K. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na czynność Wójta Gminy Oświęcim z dnia 28 lutego 2014 r. wskazując, że w 2009 r. złożyli do Gminy Oświęcim wniosek o nadanie numeru ich nieruchomości. Gmina nadała numer porządkowy nieruchomości: [...] pismem z dnia 14 sierpnia 2009 r. W 2013 r. Wójt Gminy Oświęcim zmienił numer domu bez ich zgody z ul. [...] na [...], natomiast numer nieruchomości ul. [...] został nadany sąsiadowi, który miał nadany numer ul. [...]. Prawdopodobną przyczyną zmiany adresu był fakt, że sąsiad nabywając nieruchomość, w akcie kupna podał błędny adres, czyli ul. [...]. Zostali poinformowani, że Wójt Gminy Oświęcim przywraca numer sąsiadowi, jednak ta nieruchomość nigdy nie miała formalnie nadanego numeru [...].