Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 września 2017 r., sygn. I GSK 1509/15

Celne prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek Sędzia del. NSA Anna Apollo Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 1 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2015 r., sygn. akt V SA/Wa 2978/14 w sprawie ze skargi Spółki A z siedzibą w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I

Wyrokiem z 21 kwietnia 2015 r. (sygn. akt V SA/Wa 2978/14) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA) oddalił skargę Spółki A z siedzibą w [...] (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie (dalej: Dyrektor IC) z [...] sierpnia 2014 r. (nr [...]) w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.

WSA orzekał w następującym stanie sprawy.

W dniu [...] marca 2013 r. skarżąca dokonała zgłoszenia celnego (SAD nr [...]) towarów postaci koszul męskich o wartości 46 122,35 USD, wnioskując o objęcie tego towaru procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu.

Decyzją z [...] maja 2014 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie (dalej: Naczelnik UC) określił prawidłową wartość celną, kwotę należności celnych i orzekł o retrospektywnym zaksięgowaniu należności wynikających z długu celnego w kwocie 284 zł. Rozstrzygnięcie to podjęto w efekcie ustaleń kontroli przeprowadzonej u skarżącej przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w [...], podczas której ujawniono faktury obciążające skarżącą kosztami kontroli jakościowych towarów, przeprowadzonych przed wysyłką do Polski. Funkcjonariusze celni ustalili, że usługi w postaci kontroli jakości towarów były świadczone poza Wspólnotą m.in. przez H. z Hong Kongu (dalej: H.) na podstawie zleceń do danego zamówienia, przy czym wykazane w fakturach kwoty kosztów przeprowadzonych badań nie były uwzględniane w zgłoszeniach celnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00