Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2017 r., sygn. I GSK 976/15

Naruszenie prawa materialnego może nastąpić przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Błędna wykładnia to mylne zrozumienie treści przepisu. Naruszenie prawa przez niewłaściwe zastosowanie to błąd subsumcji, czyli wadliwe uznanie, że ustalony w sprawie stan faktyczny odpowiada hipotezie określonej normy prawnej. Sąd administracyjny nie stosuje żadnego przepisu prawa materialnego, w sensie wiążącego ustalenia konsekwencji prawnych stwierdzonych faktów, dokonuje jedynie oceny zastosowania prawa materialnego przez organ administracji.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach (spr.) Sędzia NSA Lidia Ciechomska - Florek Sędzia del. WSA Barbara Mleczko - Jabłońska Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 3 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 1458/14 w sprawie ze skarg Z. G. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...], [...] lipca 2014 r. nr [...], 10 lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Z. G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. akt I SA/Kr 1458/14 oddalił skargi Z. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...], [...], [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

Decyzjami z dnia [...] listopada 2010r., nr [...],[...] oraz [...], Naczelnik Urzędu Celnego w Krakowie orzekł, iż Z. G. odpowiedzialny jest za zaległości podatkowe [A.] S.A. w likwidacji, z tytułu podatku akcyzowego za październik, listopad i grudzień 2005r. Przedmiotowe decyzje stały się ostateczne, co potwierdził organ postanowieniem z [...] lipca 2011 r., pozostawiając odwołanie od w/w. decyzji bez rozpatrzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00