Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2017 r., sygn. II GSK 1314/15
Administracyjne postępowanie; Dopuszczenie do udziału w postępowaniu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia NSA Jan Bała Sędzia del. WSA Dorota Dąbek Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Farmaceutycznego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 października 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 862/14 w sprawie ze skargi [A.] w B. na postanowienie Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz [A.] w B. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 30 października 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 862/14 po rozpoznaniu skargi Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku na postanowienie Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 2 stycznia 2014 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego - uchylił zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie Warmińsko-Mazurskiego Inspektora Farmaceutycznego w Olsztynie z 23 października 2013 r. i stwierdził, że uchylone postanowienia nie podlegają wykonaniu oraz zasądził koszty postępowania.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku pismem z 3 października 2013 r. zwróciła się do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Olsztynie o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie prowadzenia reklamy apteki ogólnodostępnej położonej w E. przy ul. [...]. W uzasadnieniu zaakcentowała, że jest organizacją społeczną, której cele statutowe uzasadniają złożenie wniosku o wszczęcie postępowania administracyjnego. Zdaniem Skarżącej wszelkie zachowania, sprzeczne z zasadami etyki i deontologii zawodowej, nie mogą pozostawać bez stosownej reakcji organów samorządu aptekarskiego.