Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 lutego 2017 r., sygn. I GSK 319/15

Obowiązkiem organu podatkowego jest czuwanie nad tym, ażeby nie posłużyć się dowodem sprzecznym z prawem. Ustalenie rzeczywistego stanu faktycznego może nastąpić wyłącznie legalnymi środkami dowodowymi.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Barbara Mleczko-Jabłońska (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 2011/14 w sprawie ze skargi J. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. D. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu 900 (dziewięćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 2011/14 oddalił skargę J. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

J. D. - dalej: skarżący - prowadził działalność gospodarczą pod nazwą T. z siedzibą w Ś. Przedmiotem wykonywanej działalności gospodarczej był transport drogowy towarów. Do tego celu skarżący w okresie luty - listopad 2010 r. oraz styczeń i luty 2011 r. wykorzystywał sześć ciągników siodłowych SCANIA. Skarżący dokonywał zakupu oleju napędowego, który nie podlegał dalszej odsprzedaży, a był wykorzystywany w prowadzonej przez skarżącego działalności gospodarczej, tj. do napędów pojazdów samochodowych. W wyniku czynności sprawdzających przeprowadzonych w firmie P. SA z siedzibą w P. na 119 szt. faktur zakupu oleju napędowego, będących w posiadaniu podatnika ww. firma potwierdziła jedynie wystawienie 4 faktur VAT przez P. Stacja Paliw nr [...] oraz P. nr [...]. Pozostałe 115 szt. faktur VAT dotyczące zakupów oleju napędowego na łączną ilość 51.804, 70 litrów wystawione przez Stację Paliw nr [...] nie znalazły potwierdzenia w dokumentacji księgowej spółki P.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00