Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 marca 2011 r., sygn. I GSK 87/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 5 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Bk 193/09 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od K. K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. kwotę 1000 (jeden tysiąc) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. oddalił skargę K. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] lutego 2009 r., w przedmiocie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące 2003 r.

Relacjonując przebieg sprawy Sąd I instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] listopada 2008 r., Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił K. K. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2003 r. w łącznej kwocie 446.716,00 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w trakcie przeszukania pomieszczeń związanych z prowadzoną przez stronę działalnością gospodarczą skarżący przekazał kontrolującym zeszyty, wśród których znajdował się zeszyt określany jako "Nr 2", zawierający miesięczne zestawienia w formie tabelarycznej wielkości zakupu i sprzedaży gazu za poszczególne dni miesięcy od stycznia do kwietnia 2003 r. W zeszycie oznaczonym jako "Nr 1" znajdowały się zapisy dotyczące okresu maj-wrzesień 2003 r., zas w kolejnym zeszycie oznaczonym na okładce również jako "Nr 1" znajdowały się zapisy dotyczące okresu od października do grudnia 2003 r. Każda z tabel dotyczących poszczególnych miesięcy była podsumowana, a wartości sum poszczególnych miesięcy wpisywano na końcu kolumn. Ustalono, iż zapisy zawarte w kolumnach od 2 do 5 są zgodne co do ilości litrów gazu z ilościami wynikającymi z dowodów sprzedaży gazu tj. z faktur i paragonów, natomiast ilości gazu określone w kolumnie nr 7, nazwanej "BEZ", stanowią ilości gazu zakupionego, na które strona nie posiadała dokumentów zakupu. Ponadto stwierdzono, iż strona posiadała zeszyty o nazwach "Z.", "R.", "M.", "S.", które dotyczyły sprzedaży i rozliczenia gazu z odbiorcami: J. Z., R. M., W. M., A. S. Zdaniem organów, ww. zeszyty były ewidencją prowadzoną poza rejestrem obrotu gazem i świadczyły o tym, że w roku 2003, skarżący nie ewidencjonował w urządzeniach księgowych wszystkich zdarzeń gospodarczych związanych z obrotem gazem płynnym propan-butan. Zeszyty stanowiły uzupełnienie ewidencji oficjalnych, prowadzonych w rejestrach zakupów o dostawy gazu, którego zakup nie został udokumentowany fakturami zakupu. W ewidencjach zakupu oraz w podatkowej księdze przychodów i rozchodów nie wykazano wszystkich zakupów towarów handlowych a jedynie te, które udokumentowano fakturami zakupu. O tym, że podatnik nie ewidencjonował wszystkich zakupów i sprzedaży gazu świadczyły też według organu także dowody zgromadzone w postępowaniu przeprowadzonym wobec jego kontrahenta - firmy P. C., tj. zeznania pracowników oraz zabezpieczone w tej firmie ewidencje zeszytowe. W związku z powyższym, organ I instancji stwierdził nierzetelność prowadzonych przez podatnika ksiąg podatkowych i określił podstawę opodatkowania w drodze oszacowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00