Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2017 r., sygn. I FSK 1737/15
Obowiązek ponoszenia opłaty targowej przez podmioty prowadzące sprzedaż w miejscu wskazanym przez prowadzącego targowisko nie stanowi wykorzystywania targowiska przez podmiot je prowadzący na inne cele niż prowadzenie działalności gospodarczej w ujęciu art. 86 ust. 7b u.p.t.u.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 530/15 w sprawie ze skargi Gminy S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 27 listopada 2014 r. nr ITPP1/443-1061/14/DM w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz Gminy S. Kiszewa kwotę 180 zł (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej i podmiot ją wnoszący
1.1. Minister Finansów wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 530/15. Sąd ten uwzględnił skargę Gminy S.(dalej: Gmina) i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 27 listopada 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).
2. Relacja ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji
2.1. We wniosku z dnia 5 września 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej Gmina wskazała, że: - jest czynnym podatnikiem podatku VAT; - od 2012 r. realizowała przebudowę placu targowiska gminnego, straganów, zaplecza sanitarnego, chodników, oświetlenia i parkingu; - zakończenie tej inwestycji i oddanie do użytku planowano na wrzesień 2014 r.; - od tego momentu zamierza samodzielnie administrować targowiskiem i ponosić koszty jego utrzymania (woda, prąd, odpady, ścieki); - będzie też pobierać opłatę targową w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 1991 r. Nr 95, poz. 613; dalej: u.p.o.l.); - dodatkowo wprowadzi opłatę rezerwacyjną za udostępnianie odkrytych miejsc handlowych i obiektów handlowych (dalej: miejsca handlowe i stragany) na terenie targowiska, pobieraną na podstawie ustnych umów cywilnoprawnych (zgodnie z regulaminem targowiska); - wszyscy kupcy korzystający z targowiska będą zobowiązani do uiszczenia obu opłat przed rozpoczęciem sprzedaży w danym dniu, przy czym opłatę rezerwacyjną będzie można płacić za dłuższe okresy; - potwierdzeniem wniesienia tej ostatniej będzie faktura VAT; - w sierpniu 2014 r. Rada Gminy podjęła uchwałę o zmianie regulaminu targowiska, wprowadzając opłatę rezerwacyjną i jej pobieranie od pierwszego dnia funkcjonowania targowiska po przebudowie; - nadto przed oddaniem targowiska do użytkowania, Wójt Gminy w drodze zarządzenia określił wysokość stawek opłaty rezerwacyjnej i w tym samym dniu Gmina przyjęła inwestycję jako środek trwały o wartości powyżej 15.000 zł; - po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie targowiska, zostało ono udostępnione podmiotom handlującym; - w związku z wystawianiem na ich rzecz faktur VAT za odpłatne udostępnianie miejsc handlowych i straganów, odprowadzany jest podatek należny według stawki podstawowej; - jak dotąd nie odliczono podatku naliczonego od wydatków na opisaną inwestycję.