Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2017 r., sygn. II FSK 1548/15

Proces rekultywacji gruntów stanowi ostatnią fazę wykorzystywania gruntów do celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Paweł Dąbek, Sędzia WSA del., Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "P. [...]" sp.j. z siedzibą w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 11 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Go 44/15 w sprawie ze skargi "P. [...]" sp.j. z siedzibą w Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze z dnia 20 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "P. [...]" sp.j. z siedzibą w Z. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze kwotę 1200 (słownie: tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 marca 2015r., sygn. akt I SA/Go 44/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim (dalej: Sąd I instancji) oddalił skargę "P. [...]" Sp. jawna w Z. (dalej: strona skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze (dalej: organ odwoławczy) z dnia 20 listopada 2014r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010r.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu faktycznego sprawy wynika, że decyzją z dnia 30 grudnia 2013r. Wójt Gminy L. (dalej organ I instancji) określił stronie skarżącej zobowiązanie podatkowe w zakresie podatku od nieruchomości za 2010 r. w wysokości 435 513 zł. Organ ten ustalił, że strona skarżąca była między innymi właścicielem nieruchomości - działki nr [...] o powierzchni 6,7612 ha. Działkę tą sklasyfikowano w ewidencji gruntów jako: RV - 1,56 ha, ŁIII - 1,26 ha, N - 1,29 ha, RVI - 2,3212 ha, Lz - ŁIII - 0,33 ha. Wymienione wyżej grunty zostały wydzierżawione, na podstawie umowy z dnia 16 grudnia 2009r., "M. [...]" S.A. w K., w celu eksploatacji kopaliny. W ocenie organu pierwszej instancji w przedłożonych przez skarżącą deklaracjach na podatek od nieruchomości nie wykazano gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, które były przedmiotem umowy dzierżawy z 16 grudnia 2009 r. zawartej z "M. [...]" S.A. z siedzibą w K. Dlatego wezwano skarżącą Spółkę do złożenia korekty deklaracji na podatek od nieruchomości oraz podatek rolny za lata 2010 i 2011. Strona skarżąca odmówiła złożenia korekty deklaracji, stwierdzając prawidłowość składanych przez siebie deklaracji. Jej zdaniem od momentu zawarcia umowy dzierżawy, na przedmiotowej działce dzierżawca nie rozpoczął żadnej działalności gospodarczej w zakresie wydobywania kopalin. Z posiadanych przez stronę skarżącą informacji wynikało, że dzierżawca w ogóle nie użytkował działki, która nie utraciła charakteru użytków rolnych lub charakteru gruntów zadrzewionych albo zakrzewionych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00